Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yabancıların emlak vergisi!

Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için 1319 sayılı kanun gereğince ödeniyor. Peki, yabancılar emlak vergisi öder mi?


Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için 1319 sayılı kanun gereğince ödeniyor. Emlak vergisini taşınmaz malın sahibi ödüyor.


Senede iki eşit taksitte ödenebilen verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor.


Taşınmazın yeni satın alındığı senenin sonuna kadar belediyeye emlak vergisi bildirimi veriliyor. Vergi mükellefiyeti ise bir sonraki sene başlıyor.


Peki, yabancılar emlak vergisi öder mi? Yabancıların emlak vergisi nasıl ödenir?


Yabancı uyruklu kimseler de Türkiye'deki sahibi olduğu taşınmaz mallar için emlak vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Ödenecek bedel taşınmaz malın değeri üzerinden emlak vergisi oranının hesaplanması ile bulunuyor.


Emlak vergisi oranları;

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.


Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com