Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yabancıya konut satışı en çok o şehirde arttı!

2018 yılında yabancıya konut satışı yüzde 253 ile en çok Samsun'da arttı. Samsun'u, yüzde 161 ile Ankara, yüzde 91 ile Yalova izledi.


Yabancıya konut satışı, 2018 yılında en çok Samsun'da yapıldı. Samsun'u Ankara ve Yalova takip etti.


Andolu Ajansı'ndan Uğur Aslanhan'ın TÜİK istatistiklerinden derlediği bilgilere göre, yabancıya konut satışı, 2018 yılında önceki yıla göre yüzde 78,30 arttı. Satışlar, 22 bin 234'ten 39 bin 663'e ulaştı. 


Yabancılar konut alımında ise en çok 14 bin 270 konutla İstanbul'u tercih etti. İstanbul'u 7 bin 938 konutla Antalya, 2 bin 720 konutla Bursa, 2 bin 133 konutla Ankara ve 2 bin 63 konutla Yalova izledi.


Geçen yıl ilk defa bin adetlik konut satış sınırını aşan iller ise şu şekilde:

1- bin 366 ile Sakarya

2- bin 344 ile Trabzon

3- bin 70 ile Aydın

4- bin 22 ile Mersin 


Yabancıların en çok konut aldığı İstanbul ve Antalya'da satılan konut sayısı 22 bin 208'e  ulaştı. toplam satışın yarısından fazlası, İstanbul ve Antalya'da yapıldı. 


2018'de en fazla artışın olduğu ve yabancıya toplam satışın yüzde 87'sinin gerçekleştiği ilk 10 içerisinde Mersin 70,5 ile 7'nci, Antalya yüzde 69 ile 8'inci, Trabzon yüzde 37,5 ile 9'uncu ve Aydın yüzde 29,5 ile 10'uncu sıraya yerleşti.


Sektör temsilcileri, yabancıya konut satışının 2019'da devam edeceğini söyerek, ükümetin verdiği destek ve teşviklerin yanı sıra vatandaşlık hakkının 250 bin dolara düşürülmesinin de bu artışta etkili olacağı açıklamasında bulundular.


"İstanbul dışı iller de ciddi tercih ediliyor"

Yabancıya konut satışı en çok o şehirde arttı!


Dolar kurunun yükselmesi sonrası Türk gayrimenkul ürünlerinin ciddi avantaj içerdiğini söyleyen Beyttürk Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Uğurcan Barman, yabancıların daha düşük rakamlarla konut veya iş yeri alabildiğini söyledi.


Vurt dışına konut satışının bir nevi ihracat kalemi gibi ele alınması gerektiğini söyleyen Barman, "Özellikle Körfez ve Orta Doğu ülkelerinin vatandaşları, 250 bin dolar ödeyip gayrimenkul alarak Türk vatandaşlığı almak için yarış halindeler" ifadelerini kullandı.


Yabancıların artık İstanbul dışı illeri de tercih etmeye başladığını anlatan Barman, "Sadece gayrimenkul alıp bununla yetinme düşüncesinde değiller. Farklı bölgelerde de yatırım yapıyorlar. Samsun Ankara, Yalova ve Sapanca gibi bölgelere yakın zamanda Ordu da eklenecek. Özellikle yeşilin, suyun, denizin olduğu bölgeler dikkati çekiyor" açıklamasında bulundu.


Geçmiş dönemde Samsun'un, şu anda da Ordu'nun reklamının yapıldığını belirterek, yeşilin ve suyun olduğu her yere talebin artacağını, yabancının konut almak için doğudaki illere de gideceğini vurgulayan Barman, "Ben çok daha yüksek noktalara, 100 binlere çıkmamız gerektiğine inanıyorum. 2019'da 50 bin satış adedini geçeriz." dedi.


"Samsun İranlılar, Mersin Iraklılar için cazip"

Yabancıya konut satışı en çok o şehirde arttı!


Samsun'un öne çıkmasında İran etkisinin olduğunun söylenebileceğini ifade eden İstanbul Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Yönetici Ortağı Ahmet Büyükduman İranlıların özellikle Atakum bölgesinde yoğunlaştığının altını çizdi.  


Büyükduman, şu ifadeleri kullandı:  "İstanbul ve Antalya'nın toplam satışların yarısını alması önemli. Turizm destinasyonu olarak da bu 2 il başı çekiyor. Bursa, Yalova, Trabzon, Sakarya, Bursa Arap turist ağırlıklı. Mersin, Irak vatandaşları için cazip." 


Yabancıya konut satışı en çok o şehirde arttı!


Yabancıya konut satış adedinin 40 bine yaklaştığını hatırlatan Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı ve Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal ise pazarın hızla büyüdüğünü belirtti. 


Büyümede devlet desteğinin katkısını söyleyen Akbal, "Ancak net döviz girdisinde birçok sektörün önünde olmamıza rağmen ihracatçı teşviklerinden faydalanamıyor olmamız hızımıza ket vuruyor. Bu konuda sektör olarak bir düzenleme, yurt dışı tanıtım ataklarında bir destek bizi daha hızlı yukarılara taşıyacaktır." dedi.