Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yakup Koçal – Yalova Belediye Başkanı

Yalova’nın endüstri mühendisi başkanı. Yakup Bilgin Koçal ismi Şubat 2013’te Demokrat Parti’den Ak Parti’ye geçerek gündeme gelmişti. Koçal, Yalova’nın kentsel dönüşümü ve turizm projeleriyle yakından ilgileniyor.


Yakup Koçal – Yalova Belediye Başkanı
Yalova Belediye Başkanı Yakup KoçalYakup Koçal ne zaman, nerede dünyaya geldi? 


İstiklal Savaşı Madalyası sahibi Rasim Koçal’ın torunu, MHP İstanbul eski (1977) Milletvekili Turan Koçal’ın oğlu olan Yakup Koçal, 12 Aralık 1958 yılında Yalova'da doğdu. Yakup Bilgin Koçal, ilköğretimini Yalova Atatürk İlkokulu’nda tamamladıktan sonra orta ve lise eğitimi için yatılı olarak gittiği İstanbul Erkek Lisesi'ni bitirdi. Yüksek Öğretimini Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlayan Koçal, 1982 yılında Mühendislik Fakültesi'nden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu.Yakup Koçal iş hayatına ne zaman atıldı?


İş hayatına özel sektörde devam eden Koçal, 1992 yılında Özel Öncü Eğitim Kurumları’nı kurdu ve çeşitli taahhüt işleriyle iştigal etti. İş hayatının yanı sıra, 1990 yılına kadar Yalova Devlet Hastanesi Vakfı Kurucu Başkanlığı, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Anavatan Partisi Kurucu İl Başkanlığı, 1989-1991 Yılları arasında TUFAG Folklor Derneği Başkanlığı, Yalovaspor Genel Kaptanlığı ve Yalova Spor Kulübü Başkanlığı gibi çeşitli görevlerde bulundu. 


Koçal, 1995 Yılına kadar YTSO Meclis üyeliği ve YTSO Başkanlığı görevlerini yerine getirdi. 1995 Yılında ANAP Kurucusu ve Yalova İl Başkanlığı görevlerini yürüten Koçal, İngilizce ve Almanca bilmekte. 1986 yılında ebru sanatçısı Suna Koçal ile evlenen Yakup Koçal, 22 Yaşında İlay, 17 Yaşında Aybüke ve 9 yaşında Aybala adında 3 kız babasıdır.Yakup Koçal ne zamandır Yalova Belediye Başkanı?


Yakup Bilgin Koçal, 1999-2004 döneminde Yalova Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Bu dönemde Yalova Belediyesi’nde uygulamaya koyduğu “Yerel e-Yönetişim Modeli” 04-05 Eylül 2003 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen Avrasya e-Belediye Forumu’nda “Dünyadan ve Türkiye’den Gerçek e-Yönetişim Örneği” olarak gösterildi. 2004-2009 yılları arasında entelektüel çalışmalarına ağırlık veren Koçal, 2009 yılında yeniden Yalova Belediye Başkanı seçildi ve halen bu görevini sürdürmektedir.Yakup Koçal hangi yayınlara imza atmıştır?


Çeşitli dergi ve gazetelerde birçok yazı ve makalesi yayınlanan Koçal’ın, aynı zamanda “Küreselden Yerele Geleceğin İnşası”, “Dünya Kenti Yalova için Postmodern Alternatif: Yerel Siyaset”, “Verimlilik ve Gönüllülük Işığında Yerel Kalkınma” ve “Yerelden Ulusala Bilişim Eylem Planı” adıyla yayınlanmış 4 adet de kitabı bulunmaktadır. Yakup Koçal, hangi haberlere konu oldu?


Yalova Bağlarbaşı Mahallesi'nde kentsel dönüşüm başlıyor! (Anayurt, 21 Ekim 2013)


Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Ak Parti il Başkanlığı'nda Yalova Milletvekili Temel Coşkun ve İl Başkanı Mustafa Pehlivan ile Bağlarbaşı Mahallesi'nde yapılacak kentsel dönüşümle ilgili basın toplantısı düzenledi..


Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, "Roman Mahallesi" olarak bilinen 10 hektarlık alanda hazırlanan kentsel dönüşüm projesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığını belirterek, "Bugün Yalova'nın manzara itibarıyla en güzel yeri olan ama yapılaşma itibarıyla Yalova'nın yüz karası gibi olan yerin dönüşümü 2 yıllık bir süreci alacaktır. Uzun yıllar Yalova'nın beklediği bir karardı" dedi. Koçal, Ak Parti il Başkanlığı'nda Yalova Milletvekili Temel Coşkun ve İl Başkanı Mustafa Pehlivan ile Bağlarbaşı Mahallesi'nde yapılacak kentsel dönüşümle ilgili basın toplantısı düzenledi. 


"Yalova'da bugüne kadar çok işler yapıldı ama bunlardan bazıları çok önemli ve büyük projelerdir. Bu önemli ve büyük projenin ilki, 5 yıllık süreçte Yalova'nın belki dönüşümü için son hamle olan ve birkaç projeden bir olan Bağlarbaşı Mahallesindeki kentsel dönüşümdür. Bu proje bizim için bir bayram hediyesi oldu." Yalova'da 700 dönümlük alana Central Park yapılacak! (Sabah Gazetesi, 11 Ağustos 2013)


Yalova Belediye Başkanı Yakup Kocal, kentin geleceğine ilişkin planları anlattı. Yakup Kocal şehir merkezindeki 700 dönümlük alana Central Park benzeri bir park yapılacağını açıkladı...


Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, kentin önümüzdeki 100 yılına damga vuracak planları tamamladıklarını söyledi. Yalova nüfusunun 220 bini bulacağını ifade eden Koçal, çılgın projenin ise şehir merkezinde 700 dönümlük Central Park benzeri bir alan inşa etmek olduğunu söyledi. 


"50 yıl sonrasının Yalova'sını tamamladık" diyen Koçal, bu ay hazırladıkları planların meclisten geçeceğini dile getirdi. Koçal "Şu an Yalova 105 bin merkez nüfusa sahip. Planlarla 220 bin nüfus getirildi. Bu son nokta. 220 bin nüfus Samanlı Dağları'nı geçemiyor. Bunun daha ileriye gitme şansı yok. 220 binlik Yalova'nın imar planlarını hazırladık" dedi. Koçal "Çok çağdaş, modern gerçekten ülkenin en cazip yaşam alanı olabilecek bir yeri detayıyla netleştirdik. Bugün dünya kriterlerinde kişi başına düşen yeşil alan 7 metrekareden 10 metrekareye çıkarıldı. 

Bizim yaptığımız bu planlarda yaklaşık 13.5 metrekare kişi başı yeşil alan olması söz konusu olacak" diye konuştu. 


SPOR ALANLARI OLACAK


Plan içindeki hazırlanan yerlerle ilgili de bilgi veren Koçal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yeni planla sosyal donatılar, eğitim, sağlık alanları planlandı. Ulaşım planları yapıldı, hafif raylı sistemin nereden nereye gideceği belirlendi. Yalova ölçeği için çok büyük sayılabilecek 700 dönümlük bir kent parkı planlamasını hayata geçiriyoruz. 


Bunun içinde açık spor tesisleri, kafeler, restoranlar olacak. Yürüme, gezi, bisiklet alanlarının yer alacağı 700 dönümlük herkesin gidebileceği bir yer bulunacak. Nasıl Londra'da Hyde Park, New York'ta Central Park varsa bizde de böyle bir park olacak. Yeni bir kent merkezi inşa edilecek. 


Bu kent merkezinde 20 bin nüfusluk yaşam alanı bulunacak. Eğitim, sağlık gibi sosyal donatıların olacağı bir bölge. Neticede 220 bin nüfusa uygun çok çağdaş, bilgi toplumunda paradigmaları hayata geçireceğimiz bir Yalova planı hazırladık ve bitirdik. Bundan soma Yalova'da plan konusu gündemden kalkmıştır. Bundan soma bütün yöneticilerin görevi bu planı zamanı geldiğinde hayata geçirmekten ibaret. Biz bir an evvel bunun bitirilmesi için çalışacağız.


GELECEĞİMİZ ÇOK PARLAK


Yalova'nın geleceğinin parlak olduğunu belirten Koçal, "Yalova'da artık neyin nerede yapılacağı belli. Planın Meclis'ten geçmesiyle her şey yerli yerine gelecek. Biz bir çağrıda bulunmuştuk. Bu plana bir şeyler daha eklenmesi gerektiğini düşünen kişilere seslenmiştik. Bir teklif gelmedi. Artık Yalova'nın geleceğinin nasıl şekilleneceği neyin nerede olacağı net. Tartışma götürmez. Mühim olan bundan soma bunun hazırlıklarını kısa zamanda tamamlamak. 


Körfez Geçiş Köprüsü'nün yapılmasından soma hızlı bir göçün olacağını varsayaraktan bu şehri geleceğin çağdaş yaşam alanı olacak şekilde planladık" diye konuştu. Planla ilgili vatandaşları daha da aydınlatacaklarının altını çizen Koçal, "3 boyutlu görselleri kısa süre içinde hazırlayarak Yalovalılarla paylaşacağız" dedi.Yalova Belediyesi turizme odaklandı! (Dünya Bölge, 26 Temmuz 2013)


Kentte otel ve kongre merkezi yatırımlarının hız kazanması üzerine harekete geçen Yalova Belediyesi, turizmi destekleyecek projelere odaklandı. Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, kente yıllık ortalama 400 bin turist geldiğini ve bu rakamı turizm yatırımlarının tamamlanmasıyla 2 milyon kişiye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Kentin turizm gelirinin yıllık 400 milyon dolara ulaşmasını beklediklerini belirten Koçal, "Uzun zamandır turizm merkezi haline dönüştürülmek istediğimiz 'Eski Arboretum' adıyla bilinen arazi, Suudi Arabistan kökenli Merosa, Alkaş ve Zihni Üstünoğulları firmaları arasında paylaşıldı. Araziyi içinde termal suyun da bulunduğu beş yıldızlı kongre merkezi yapılması şartıyla ihaleye çıkardık. Ortak yatırım kararı alan firmalar, Ortadoğu'nun ve bu bölgenin en büyük termal turizmi yatırımına hazırlanıyor" dedi. 


Eski Arboretum olarak bilinen alanda 60 ila 70 bin metrekarelik termal sulu, beş yıldızlı ve bin yatak kapasiteli kongre merkezinin projelendirildiği bilgisini veren Yakup Koçal, projenin inşaatına sonbaharda başlanacağın ve iki yılda tamamlanmasının planlandığını kaydetti. Koçal, kaplıcalarıyla ünlü Termal ilçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığının bin 700 dönüm alanı turizm tahsisine çıkacağını ve beş yıldızlı yüksek kapasiteli otel yatırımlarının hayata geçirilmesiyle kentin turizm tesisi ayağının tamamlanacağını söyledi. Koçal, 'Tüm bu yatırımların devreye girmesiyle Yalova'ya gelen yıllık ortalama 400 bin turist sayısını 2 milyona çıkarmayı hedefliyoruz. 


Bu aynı zamanda 400 milyon dolar tıyizm kazancı anlamına geliyor. Sadece otel yatırımları da yetmiyor. Turistlerin kenti gezmesini de sağlamak gerekiyor. Bu doğrultuda açtığımız müze sayısı altıya ulaştı" diye konuştu. 


"Giderler düşürülecek" Yakup Koçal, çalışmalarını başlattıkları 'Zamandan ve Mekandan Bağımsız Kamu Yönetimi Sistemi (ZAMBAK) Projesi' ile Türkiye'de bir yeniliğe öncülük ettiklerini dile getirdi. Projeyle, belediye bünyesindeki birimlerin boşaltılarak, personelin evinde ya da istediği bir yerde çalışmasının hedeflendiğini belirten Koçal, böylece belediye giderlerinde tasarruf sağlayacaklarını kaydetti. 


Sözü edilen proje kapsamında 16 birim müdürlüğünü sırasıyla kapatmaya başladıklarının altını çizen Koçal, bu konudaki çalışmaların yıl sonunda tamamlanacağı bilgisini verdi. Bugün itibarıyla belediyede 416 personelin istihdam edildiğini ancak ZAMBAK projesinin tam olarak hayata geçmesinin ardından bu sayısının yüzde 30 oranında düşeceğini anlatan Koçak, "Ardından 3 bin metrekare kapalı alana sahip yeni hizmet binamıza taşınacağız. 9 bin metrekare kapalı alana sahip mevcut binamızı vakıf üniversitelerine tahsis etmek istiyoruz" açıklamasını yaptı. 

Belediye yatırımları hakkında da bilgi veren Yakup Koçal, 2012 bütçesinin 65 milyon TL olarak gerçekleştiğini söyledi. 


2013 bütçesinin 85 milyon TL olmasına karşın bu rakamın 100 milyon TL'ye bulmasını beklediklerinin altım çizen Koçal, bütçenin yüzde 30'unu yatırımlara ayırdıklarını anlattı. Körfez Geçiş Köprüsü ve İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu projesinin hayata geçirilmesiyle kent nüfusunun beş yıl içinde, iki katına çıkacağı öngörüsünde bulunan Koçal, imar planlarını bu doğrultuda hazırladıklarını sözlerine ekledi.Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal da istifa etti (Hürhaber, 12 Mart 2011)


Demokrat Partili Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak 24. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde milletvekili aday adayı olmak için istifa etti.


Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal'ın Genel Seçimlerde AK Parti'den milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı.


Yalova’nın son günlerde gündemini oluşturan konulara ilişkin görüşlerini açıklayan, 2010 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Koçal, TİGEM, Termik Santral, Yalovaspor, Ulaşım ve önümüzdeki yıl yapılacak olan Milletvekili seçimlerine ilişkin görüşlerini açıkladı. 


Siyasetteki nihai hedeflerini de açıklayan Koçal, 2009 Seçimlerinde Belediye Başkanlığını kazanarak Yalova’yı bir uçurumun eşiğinden kurtardığını söyledi. 


Yalova’nın en önemli sorununun ulaşım sorunu olduğunu ve bu sorunu mutlaka çözeceklerini belirterek, Muhalefet partisi olması nedeniyle, belediye başkanlık görevini yaparken İktidar partisinden her hangi bir baskı ya da zorlama görmediğini açıkladı.Yalova Belediye başkanı AK Parti'ye geçti (14 Şubat 2013) 


Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal, AK Parti'ye geçti.


2009 yılında yapılan yerel seçimlerde Demokrat Parti'den (DP) Belediye Başkanı seçilen, 2011 yerel seçimlerinden bu yana görevine bağımsız olarak devam eden Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, AK Parti'ye geçiyor. 2014'te yapılacak yerel seçimlerde yeniden aday olacağını açıklayan, ancak bu kez bir parti çatısı altında seçime girmeyi planlayan Koçal'a, geçmek istediği AK Parti'nin Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'ndan (MKYK) onay geldiği öğrenildi.


SALI GÜNÜ ROZET TAKACAK


Bu gelişme sonrasında, Koçal'a, önümüzdeki salı günü TBMM'de yapılacak AK Parti Grup Toplantısı'nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından AK Parti rozeti takılması bekleniyor.


AK Parti İl Başkanı Mustafa Pehlivan da gelişmeleri doğrularken, "Süreç güzel bir şekilde işliyor. Umarım Yalovamız için hayırlısı olur" yorumunu yaptı.Yakup Koçal ve Yalova Belediyesi iletişim bilgileri nelerdir? 


Adres: Süleymanbey Mahallesi İstiklal Caddesi No:29 PK: 77100 Yalova

Telefon: 226 811 50 00 - 04

Faks: 226 814 14 62

E-mail: ykocal@yalova.bel.tr

Web Adresi: www.yalova.bel.tr