Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yeni emekli olacağım emlak vergisinden muaf olur muyum?

Emeklinin vergiden muaf olabilmesi için çalışmaması ve başka bir yerden gelirinin olmaması şart. Peki, siz de "Yeni emekli olacağım emlak vergisinden muaf olur muyum?" diyorsanız işte yanıtı..


2016 yılı emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri 31 Mayıs'a kadar devam ediyor. Hala borcunu ödememiş mükelleflerin ödemelerini bu tarihe kadar yapmaları gerekiyor. Aksi halde mükellefler gecikmenin yaşandığı her ay için vergi cezası ödemek zorunda kalabiliyor.


Vergide tek mesken sahipleri için muafiyet uygulaması bulunuyor. Muafiyetten yararlanabilen kimseler arasında 200 metrekareyi geçmeyen ve tek meskeni olan  emekliler de yer alıyor.


Emeklinin vergiden muaf olabilmesi için çalışmaması ve başka bir yerden gelirinin olmaması şart. Peki, siz de "Yeni emekli olacağım emlak vergisinden muaf olur muyum?" diyorsanız hemen yanıtlayalım.


Emekli olduktan sonra çalışmamanız ve kira gibi herhangi bir başka gelirinizin olmaması durumunda tek meskeniniz için emlak vergisinden muaf olabilirsiniz.


Emekli olunduktan sonra bir dilekçe ile belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor. Koşullara uygun emekliler, başvurularının ardından vergi ödemelerinden muaf oluyor.


Ancak yıl içinde emekli olanların muafiyeti bir sonraki sene içerisinde başlıyor. Örneğin 2016 yılında emekli olduğunuzu düşünelim. Bu seneye ait emlak vergisi borcunuzu da ödemeniz gerekiyor. Muafiyet ise 2017 yılından itibaren başlıyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com