Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği yürürlüğe giriyor!

Şehirlerin dikey yerine yatay gelişmesini hedefleyen Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine henüz yeni bir uzatma kararı gelmedi..


Şehirlerin dikey yerine yatay gelişmesini hedefleyen  Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine henüz yeni bir uzatma kararı gelmedi. 1 Temmuz itibari ile yürürlüğe girmesi planlanan yönetmelik kapsamında stüdyo daireler de yasaklanıyor. 


Buna göre 1+0 stüdyo daireleri bundan sonra imar projelerine dahil edilmeyecek. Yeni tip konut projelerinde her dairenin net en az 12 metrekare oturma alanı, 3 metrekare banyo ve 9 metrekare yatak odası bulunması zorunlu olacak.  En küçük daire 1+1 tipinde ve minimum 28 metrekare büyüklüğünde olacak.


Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği ile teraslar artık ortak kullanım alanı olarak kabul edilecek. Havuz, bahçe düzenlemeleri terasa yapılabilecek.


Eski uygulamada her katta, daireye özel kat bahçesi yapılabilirken yeni yönetmelikle ancak 2 katta bir kat bahçesi yapılabilecek. Ayrıca bu kat bahçeleri ortak alana dahil edilmiş olacak.


İlgili idareler, imar planlarında açıklanmamış ve bu yönetmelikte yer almamış hususlarda, yapıların estetiği, rengi, çatı ve cephe kaplamasına yönelik kurallar koymaya, yapıların inşasında yöresel malzeme kullanılmasına ve yöresel mimarinin dikkate alınmasına ilişkin zorunluluk getirmeye de yetkilendirilecek.


Yönetmelikle, özellik arz eden yapılarda inşaat ruhsatı beklenmeden kazı izin belgesi verilebilecek. Ancak kazı sahasında kazık, palplanş, istinat duvarı ve benzeri uygulamaların olması durumunda, bu yapıların projelerinin onaylanması ve ruhsatlandırılması zorunlu hale gelecek.


Ayrıca özel mülkiyete tabi arsa ve binalarda, fenni mesuliyeti üstlenilmek, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan güvenlik sertifikası alınmak kaydıyla, yer seçim belgesiyle, ayrıca ruhsat alınmasına gerek kalmadan elektronik haberleşme istasyonu kurulabilecek.İmar Yönetmeliği tam metni için tıklayın.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com