Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yenikapı projesi nedir?

Yenikapı İDO İskelesi’nden Samatya Hastanesi önüne kadar olan 578 bin metrekarelik alanda denizin doldurularak 1 milyon 250 bin kişilik miting ve gösteri alanı yapma projesidir. İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı, Nuhoğlu İnşaat tarafından hayata geçiriliyor.Yenikapı projesi nedir?
Yenikapı Projesi - İstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanıİstanbul Metropolü Miting ve Gösteri Alanı için çalışmalar ne zaman başladı?


Yenikapı Sahili'nde denizin doldurulması ile yapılacak olan miting ve gösteri alanı için inşaat çalışmaları Nisan 2013’te başladı.Proje tamamlandığında neler olacak?


Samatya'dan başlayıp Yenikapı vapur iskelesine kadar uzanan Yenikapı Sahili'nde 715 bin metrekareyi kapsayan bir miting ve gösteri alanı yapılacak. 1. etap hafriyatının başladığı inşaat alanında denizin doldurulma çalışmaları sürüyor. 518 bin metrekarelik alanın doldurulacağı projede aynı zamanda 2 kilometre uzunluğunda bir de yol yapılacak.


• Yenikapı'da meydan yeraltına alınıyor


• İstanbul büyük bir meydan kazanıyor


• Meydanın altında, 2.5 milyon nüfusun atıksuyunun arıtılacağı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi kurulacak


• İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yenikapı Meydan Düzenlemesi çalışmasına başlıyor.


• Projede miting, konser, festival veya fuar alanı olarak kullanılmak üzere 700.000 ila 1.000.000 kişilik mekan yeralıyor.


İlk etapta 1.976 metre anroşmanın yapılacağı, I. Etap Anroşman inşaatı ile start alacak, Proje kapsamında yapılacak çalışma ile;


- 800.000 Kişilik Miting Alanı


- 2.200 Araç Kapasiteli Açık Otopark Alanı


- 760 Otobüs Kapasiteli Açık Otopark Alanı yapılacak.Yenikapı projesi nedir?


Yenikapı'ya yeni meydan projesinin ihalesi ne zaman yapıldı? Hangi firma kazandı?


Yenikapı sahiline inşa edilmesi planlanan dev meydan için 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun olumsuz görüş bildirdiği, buna rağmen projenin ilk etap ihalesinin geçen yılın aralık ayında yapıldığı ortaya çıktı. İhaleyi Nas-Nuh-Uğraş İnşaat konsorsiyumu 31 milyon lira bedelle kazandı. Projenin ilk aşamasında, denizin içine 2 km’lik yol yapılacak. 


Projeye kim neden karşı çıkıyor? 


Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman: İzin alınmadan ihaleye çıkılması ‘usulsüzlük’. Yenikapı’da İstanbul ’un tarihini 8 bin yıl öncesine götüren arkeolojik kazılar yapılıyor. Bölgeye çekilecek 1 milyon insanın bu alanlar üzerinde baskı yapacağı aşikâr. Burası otoyol alanı değil, aksine lastik tekerlekli araçları buradan uzaklaştırmamız lazım. Kıyı kanununa göre ancak zorunlu halde dolum yapılabilir, burada hiçbir zorunluluk yok, tamamen keyfi. 


Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı: Burada denizin içine doğru devam eden bir arkeolojik kültür hazinesi var. UNESCO’nun gözü buranın üzerinde. Tarihi Yarımada’nın kıyılarında böyle proje dünyaya anlatılamaz. 

Mimar Korhan Gümüş: Nasıl olsa deniz bedava diye düşünülüyor. Theodosius Surları’nın önünde böyle bir dolgu komik. Yapılırsa burası UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nden çıkar. (Kaynak: Radikal Gazetesi)Yenikapı projesi nedir?


Balık Hali, bu proje yüzünden mi taşınıyor?


İBB Yeni Kapı meydan düzenleme projesi Kumkapı'daki 'Balıkçılar Camisi ve Balıkçılar Hali'ne denk geldi. Projenin gerçekleşebilmesi için caminin ve Balıkçı Hali'nin bir kısmının kaldırılması gerekiyor..


Yurt Gazetesi’nin 9 Ekim 2013 tarihli haberine göre; İlk aşamasını denizin doldurulmasının oluşturduğu Yenikapı Projesi'nin ikinci aşamasına geçildi, istanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) 28 Ağustos 2013 tarihinde yaptığı, 'Yenikapı Meydanı Rekreasyon Alanı Düzenleme İnşaatı' ihalesi sonuçlandı. 


Sonuç ilanı 7 Ekim 2013 tarihinde yayımlanan ihaleyi, 83.783.218 TL'ye Nuhoğlu İnşaat ve Dalgıçlar İnşaat ortaklığı kazandı. Tamamlanmak üzere olan ve ihalesi 2011 yılında yapılan birinci aşama denizin doldurulması işi ihalesini ise 30.881.032 TL'ye Nas İnşaat üstlenmişti. 


YENİKAPI'YA TRAFİK DÜZENLEMESİ 


İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın, yeni miting ve gösteri alanı olarak sunduğu, Yenikapı Projesi'nin temelini aslında trafik düzenlemesinin oluşturduğu ortaya çıktı. Projeye göre sahil yolu genişletiliyor, 3 yerde köprülerle 'U' dönüşü sağlanıyor, İDO önündeki otobüs durakları kaldırılıyor. Samatya sahilinde otobüs durakları ve otopark oluşturulacak. 


Türkmenistan Parkı'nın yerine oluşturulacak yeni otoparkın önüne, hem Sirkeci yönü için hem de Bakırköy yönü için köprülü 'U' dönüş yapılacak. Yenikapı sahilindeki ana kavşak yeraltına alınacak. Buradaki, trafiğin sıkışmasına neden olan Aksaray yönüne dönüş kaldırılacak. Bunun yerine, İDO önündeki otobüs durakları yerine yapılacak köprülü 'U' dönüş ile Aksaray istikametine gidilebilecek. 


DÜZENLEME YAPMAYI GEREKTİRİYOR 


Söz konusu yeni trafik düzenleme projesi, Kumkapı'daki 'Balıkçılar Camisi ve Balıkçılar Hali'ne denk geldi. Projenin gerçekleşebilmesi için caminin ve Balıkçı Hali'nin bir kısmının kaldırılması gerekiyor. Ne olursa olsun bir caminin yıkılması, hiçbir iktidarın hele bir de seçim arifesinde kolay kolay göze alabileceği bir durum değil. Ancak Taksim-Yenikapı metro hattı, Marmaray ve buraya bağlanacak olan Atatürk Havalimanı-Aksaray Hafif Metro hattı Yenikapı'da ciddi bir düzenleme yapmayı gerektiriyor. Bunun için caminin kaldırılması büyük bir olasılık gibi görünüyor.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı, TOKİ Aksaray kura