Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yeşilköy - Bakırköy - İstanbul

İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alan en lüks mahallelerden biridir. Bakırköy ilçesine bağlıdır.


Yeşilköy - Bakırköy - İstanbul


Yeşilköy nerede?


Yeşilköy; Bakırköy ilçesinde yer alan bir mahalledir.  Yeşilyurt ve Florya mahalleleri arasında yer alır.  Marmara Denizi kıyısındadır. Merkeze 7 km uzaklıktadır. İstanbul'un uluslararası havaalanı olan Atatürk Hava Limanı Yeşilköy mahallesinde yer alır. Ayrıca Bakırköy'ün sınırı en geniş olan mahallesidir. 


Doğusunda Yeşilyurt Mahallesi, batı sınırında Şenlikköy (Florya), güneyinde Marmara Denizi ve kuzeyinde de E5 Karayolu ile komşudur.


Yeşilköy tarihinde neler oldu?


1926 yılından önceki adı Ayastefanos’du. 1970'lerde İstanbul nüfusunun hızla artmasından önce Yeşilköy bir köy ve sahil dinlenme yeriydi. Osmanlı döneminde yaşayan halk daha çok Rumlardı. Bu dönemde balıkçı köyü olan Yeşilköy’ün adı Aziz Stefan’dı. Yeşilköy adını ise Cumhuriyet döneminde  Halit Ziya Uşaklıgil'in yeşiline, doğasına hayran olduğu için aldığı söylenmektedir.


1203 yılında Haçlılar Latin ordusu Yeşilköy sahiline çıktı. 19. yüzyılda tüm köy güçlü Ermeni Dadyan ailesine ait oldu. Kırım Savaşı sırasında Fransızlar buraya yerleşti. 1878 Savaşında Ruslar Yeşilköy'de karargah kurdular. 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı'nın sonuçlarını kayda geçiren Ayastefanos Antlaşması burada imzalandı. Ayrıca Sultan II. Abdülhamit'in Selanik'e sürgün kararı burada alındı. 


1912'de Balkan Savaşları sırasında koleradan dolayı hasta olan binlerce asker buraya getirildi. Ve yaklaşık 3.000 asker öldü. Hareket Ordusu Selanik'ten başlayan yolculuğunda son molayı burada verdi. Bu tarihi konaklamanın izdüşümü Yeşilköy’ün sokak ve cadde isimlerine yansıdı. 


19. ve erken 20. yüzyılda Yeşilköy İstanbul'un üst sınıfının favori dinlenme sahili ve avlanma yeri oldu. Nüfusunu Türkler, Rumlar, Ermeniler, Levantler oluşturdu. Bu hâlihazırdaki mevcut kalıntının işareti olarak İtalyan elçilik, İtalyan Katolik Mezarlığı, Ermeni ve Rum kiliseleridir. Bütün kiliseler St.Stephene adanır.Yeşilköy - Bakırköy - İstanbul


Günümüzde Yeşilköy nasıl bir yerdir?


Bakırköy ilçesine bağlı ve Florya sınırlarında yer alan Yeşilköy, günümüzde İstanbul’un en pahalı semtleri arasında yer alır. 19. yüzyılın sonu 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş olan dikkate değer bazı ağaç Art Nouveau evlere sahiptir. Bir marinası ve kumlu plajları vardır. 


Yeşilköy Sirkeci-Halkalı banliyö tren hattında bir istasyona sahiptir. İlk istasyon 1871 yılında inşa edilmiştir. 


Yeşilköy’de yer alan tarihi yapılar hangileridir?


1.Ayastefanos Rus Abidesi

2.Çınar Otel

3.Ayastefanos Feneri

4.Dadyanlar Konağı

5.Yeşilköy Mecidiye Cami

6.Ayia Fotini Ayazması


Yeşilköy sokak isimlerini nereden almaktadır?


Abidin Dino: Türk sanat tarihinin en önemli isimlerinden biri olması ve çok uç yakalarda yaşaması haricinde herkes gibi doğmuş, yaşamış ve ölmüştür; onu bu kadar yücelten kendine has olmasıdır sadece. 1903’te İstanbul’da doğmuş, ömrü boyunca kendi imzasıyla derin izler bırakmış ve 1993’te Paris’te ölmüştür.


Ahmet Taner Kışlalı: 1939 Tokat doğumlu olan Kışlalı, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi`ni bitirdikten sonra 1962-63 yılları arasında Yenigün Gazetesi’nde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1968-72 yılları arasında öğretim görevlisi olan Ahmet Taner Kışlalı, 1967 Paris Hukuk Fakültesi’nde doktorasını yaptı. 1988 yılında da profesör olan Ahmet Taner Kışlalı, 1977'de Cumhuriyet Halk Partisi`nden 5. Dönem İzmir Milletvekili seçildi. Kışlalı, Bülent Ecevit tarafından kurulan 42. Hükümet`te  1978-79 yıllarında Kültür Bakanı olarak görev yaptı. 

12 Eylül  sonrasında üniversiteye dönen Kışlalı, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi`nde siyaset bilimi dersleri verdi. Ahmet Taner Kışlalı, aynı zamanda Cumhuriyet Gazetesi`nde ''Haftaya Bakış'' başlığıyla köşe yazıları yazıyordu. Kışlalı, 21 Ekim 1999 Perşembe günü, Ankara'da evinin önünde uğradığı bombalı saldırı sonucu vefat etti.


Albay Salim İlkuçan: 1879 yılında Erzurum’ da doğdu. 1899-1901 yılları arasında Harp Okulu’nda öğrenimini tamamladıktan sonra “Sahra Topçu Subayı” olarak mezun oldu. 1910 yılında Alman Ordusu’nda incelemelerde bulunmaya giden bir Askerî Heyet’ e dahil olan Salim Bey, bu inceleme gezisi sırasında kendi isteği ile bir Alman balonunda uzunca bir süre uçuşa katılarak havacılığa olan ilgisini ve cesaretini gösterdi.


Diğer sokak isimleri de şöyle: Alişan Yedibaşlar, Bestekar İzzet Efendi, Bestekar Osman Nihat Akın, Çarkçı Halim Emin, Derviş Manizade, Emrullah Efendi, Gazi Evrenos, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Hareket Ordusu, Havacı Muzaffer Erdönmez, Hilmi Naili, Köse Raif Paşa, Mahmut Şevket Paşa, Mahir Gürlek, Murat Cankat, Naima, Sait Faik Abasıyanık, Tayyareci Nuri, Şaban Acar, Ziya Erdem.


Yeşilköy’de yer alan okullar hangileridir?


LİSELER: Yeşilköy 50.Yıl Lisesi, Yeşilköy Anadolu Lisesi, Nüket Ercan Adalet Meslek Lisesi.  

İLKÖĞRETİM: Hamdullah Suphi Tanrıöver, Şehit Pilot Havacı Muzaffer Erdönmez, Halil Vedat Fıratlı, Temel Gülenç. 

ÖZEL OKULLAR: Özel Ermeni İlköğretim Okulu, Özel Rum İlköğretim Okulu, Özel 2001 Koleji. 

ANAOKULU: Birsun Özdemir, Minik Dahiler, Şefika Özdemir, Bahçeşehir Koleji, Nilgün Çocuk Evi.


Yeşilköy’de yaşamış ünlüler kimlerdir?


ANCEL, AHMET NAZİF ZORLU, ALDO BALDİNİ, ARAM GÜLYÜZ, ASIM KOCABIYIK, AYKUT BARKA, AYTEN ALPMAN, BELGİN DORUK, BURAK TURNA, EDİP HAKKI KÖSEOĞLU, ERCAN KAZAZ, ERDENER YURTCAN, ERDOĞAN TEZİÇ, ERKAN ÜLTANIR, EŞREF HAMAMCIOĞLU, FUAT BEZMEN, HALİT ZİYA UŞAKLIGİL, MELİH ÇELEBİ, NESRİN SİPAHİ, NİHAT AKÇAN, ÖMER GAZİ AKINAL, SABİH TANSAL, SİNAN ERDEM, SUAT SUNA, SUDİ TUREL, ŞADAN TUZCU, ŞECAATTİN TANYERLİ, TEVFİK ERCAN, UĞUR DÜNDAR, UMUT ORAN, VAHRAM GESERYAN, VİOLET KOSTANDA DUCA, YALIM EREZ, ZEKİ TOSUN, ZERİN ULUSMAN, GASKONYALI TOMA, ANGELO


Yeşilköy Mahalle muhtarlığının iletişim bilgileri nedir?


Muhtar: Bülent YURTSEVER 

Adres: Serbesti caddesi No:12/1 Yeşilköy/İSTANBUL

Telefon: 0 212 663 55 50 

Faks: 0 212 663 55 50 

GSM: 0 532 311 07 01 

E-Posta: yesilkoyum@ttmail.com