Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yıldırım Yiğitler'de kentsel dönüşüm başlıyor!

Bursa'nın Yıldırım Belediyesi tarafından Yiğitler Mahallesi’nde hayata geçirilecek olan ‘Yiğitler Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’ projesi için uzlaşma görüşmeleri başladı


Bursa'nın Yıldırım Belediyesi tarafından Yiğitler Mahallesi’nde hayata geçirilecek olan ‘Yiğitler Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı’ projesi için uzlaşma görüşmeleri başladı. 


Bölge sakinleriyle bir araya gelen Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali,  yıllardır devam eden çarpık yapılaşmanın, insanların yaşam standartlarını düşürdüğü gibi, suç oranlarını arttırdığını ve komşuluk ilişkilerini zaafa uğrattığını dile getirdi.  Başkan Edebali sözlerine şöyle devam etti  “Ya mevzuatın arkasına sığınıp, asfalt dökmek çöp toplamak gibi rutin işleri yaparak görev süremizi tamamlayacak ya da risk alarak radikal kararları uygulayıp, Yıldırım’ın güzelliklerinin üstünü örten çarpık yapılaşmayı ortadan kaldıracaktık. Biz, şehrimizin geleceği için elimizi taşın altına koyarak ikinci yolu seçtik.”


Başkan Edebali son olarak “İster devasa kentsel dönüşüm projesi olsun isterse bir çocuk parkı olsun, her projeyi alanında uzman bir ekiple, günümüzün teknolojik gelişimlerinden yararlanarak hayata geçiriyoruz.  Bunları yaparken de herkese eşit mesafede davranıyoruz.  Hakkaniyet esasından kesinlikle taviz vermiyoruz. Özellikle kentsel dönüşüm projelerimizde mülk sahibinin, müteşebbisin ve şehrin kazanacağı bir çalışma yapıyoruz. Bu üç esas etrafında gerçekleştirilen çalışmaların başarıya ulaşması haktır” diye konuştu.


Yiğitler'in kaderinin bu projeyle değişeceğini söyleyen  Başkan Edebali, “305 bin 600 metrekarede 663 binanın bulunduğu ve 6 bin 127 kişinin ikamet ettiği alanda hayata geçirilecek proje kapsamında; 613 bin 105 metrekarelik inşaat alanının 329 bin 72 metrekarelik konut alanına 3 bin 833 güvenli ve modern konut yapılacak. Ayrıca 27 bin 285 metrekareye ticari alan oluşturuyoruz ki bu Yiğitlerdeki ticari alan miktarının neredeyse sıfır olduğunu düşündüğümüzde çok önemli. Bölgenin değerinin artmasına ve bu değerin korunmasına çok önemli katkı sağlayacak. Otoparkların tamamen binaların altında olacağı tamlamadığında; geniş caddeleri, tematik parkları, sosyal donatı alanları, kütüphaneleri ile yeni ve modern bir şehir ortaya çıkacak.” diye konuştu.Yıldırım Belediyesi