Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Zekeriyaköy

Sarıyer’e bağlı bir köydür. Marmara depreminden sonra konutlaşmanın başladığı bu yerleşim yerinde, üst gelir seviyesine hitap eden konutlar yer alıyor.


Zekeriyaköy

Zekeriyaköy HaritaZekeriyaköy nerede yer alıyor?


Zekeriyaköy; Sarıyer ilçesine bağlı bir köydür. Maden, Bahçeköy, Uskumdur, Demirciköy ve Rumelifeneri’ne komşu olan Zekeriyaköy, adını Zekeriya Baba yatırından almıştır. Zekeriyaköy’e 93 Harbi sonrasında Kafkas ve Kırım çıkışlı bir iki aile yerleştirilmiştir. Bunun dışında Karadeniz bölgesinden de göç almaya başlamıştır. 

Eski kaynaklara göre Zekeriyaköy’ün eski adı Kiraz Köyü olarak geçiyor. Birçok kiraz türünün geliştiği bölge olduğu için kiraz adını alan köyde birçok tarihi eser yer alıyor. 


Zekeriyaköy’de yer alan tarihi eserler:


1. Uluçınar ağacının altında yer alan çeşme. 

2. Şeyhülislam Hocazade Mehmet Efendi’nin yaptırdığı cami.

3. Soğuksu Çeşmesi.

4. Kirazlı Bahçe Çeşmesi


Zekeriyaköy’de konutlaşma nasıl başladı?


1980’li yıllara kadar Zekeriyaköy’de 2-3 katlı yapılar yer alıyordu. 1987 yılından sonra değişimler yaşanmaya başladı. 1990’lı yıllarda değişik bir çehreye sahip olan Zekeriyaköy, Marmara Depremi sonrasında birçok konut projelerine yer vermeye başladı. Üst gelir sınıfında yer alan kişilerin tercih ettiği Zekeriyaköy’ün nüfusu son verilere göre 10 bini aşmış durumda.


Zekeriyaköy’de hangi konut projeleri yer alıyor?


1. İmaj Garden

2. Ormanada

3. Renaissance Palace

4. Feronia Evleri

5. Gülnar Konakları

6. Terrace Doğa

7. Sultan Korusu

8. Sharman Zekeriyaköy

9. İroko Konakları

10. Zekeriyapark Evleri

11. Sunset Park 

12. Zeytindalı Konakları

13. Optimum Kent

14. Panorama Residence

15. Park One

16. Koru Evleri


Zekeriyaköy

İmaj Gardenİmaj Garden, Zekeriyaköy’de nasıl konumlandırıldı?


İmaj İnşaat tarafından yaptırılan proje kapsamında 4 adet müstakil villa,2 adet ikiz villa, 6 adet bahçe dubleksi ve 6 adet çatı dubleksi yer alıyor. Proje, 4.922.70 metrekare alan üzerinde inşa edildi. Aralık 2013’te teslim edilmesi beklenen konutların sahiplerine, üzme havuzu, mini aqua park fitness center, buhar odası, mini futbol sahası, mini gol sahaları, koşu alanları, sinema salonu, karaoke odası, 24 saat güvenlik ve sauna hizmet edecek.


Zekeriyaköy

Ormanada EvleriOrmanada Evleri’nin özellikleri nedir?


Ormandada, Eczacıbaşı Gayrimenkul ve Yatırım tarafından yapıldı. 220 dönümlük arazi üzerine konumlandırılan projede 188 adet villa ve 85 adet sıra ev bulunuyor. Nisan 2013’te ilk etap evlerin teslim edilmesi planlanıyor. Ormanada Evleri’nde ayrıca 25 dönümlük yeşil alan, yürüyüş ve bisiklet yolları, biri kapanabilir 2 adet tenis kortu, basketbol sahası, çok amaçlı spor sahası, 8 adet çocuk parkı ve 2 adet rekreasyon alanı yer alıyor.


Zekeriyaköy

Renaissance PalaceRenaissance Palace projesinden kaç villa mevcut?


Almat İnşaat’ın 7 bin 500 metrekare alan üzerine konumlandırdığı Renaissance Palace projesi Zekeriyaköy’de yer alıyor. Proje kapsamında 4 bahçe dubleksi, 4 çatı dubleksi ve 18 villa olmak üzere toplam 26 konut bulunuyor. Renaissance Palace projesinin yüzde 70’i yeşil alan olarak tasarlanmış olup, 2013 yılının Haziran ayında teslimlerin yapılması planlanıyor. Ayrıca projede, sauna, yüzme havuzu, fitness, havuz bar, merkezi klima sistemi, merkezi elektrik süpürgesi ve özel güvenlik hizmetleri mevcut.


Feronia Evleri’nin 2013 Ocak ayı fiyatları nedir?


Libya Gayrimenkul’ün Zekeriyaköy’de 6 bin metrekare alan üzerine inşa ettiği Feronia Evleri, 8 blok ve 27 bağımsız bölümden oluşuyor. Projede yer alan konut büyüklükleri ise 180 ile 300 metrekare arasında değişiyor. Dubleks ve tripleks projelerin yer aldığı Feronia Evleri’nde fiyatlar şu şekilde: 2+1 çatı dubleksi 370 bin dolar, 3+1 bahçe dubleksi 460 bin dolar, 4+1 çatı dubleksi 570 bin dolar, 4+1 tripleks villa 590 bin  dolar, 5+1 tripleks villa ise 650 bin dolar. 2013 yılının Şubat ayında teslim edilmesi beklenen konutlarda ankastre fırın, mikrodalga fırın, davlumbaz fırın ve ocak yer alıyor.


Zekeriyaköy Gülnar Konakları hangi özelliklere sahip?


Deneyim İnşaat’ın Zekeriyaköy projesi olan Gülnar Konakları, 3 bin 500 metrekarelik alan üzerine inşa edildi. Proje, 5 bloktan oluşuyor. 10 adet villanın yer aldığı projede evler 280 metrekare olarak tasarlandı. Yüzme havuzu, fitness salonu ve 24 saat güvenlik hizmetlerinin bulunduğu Gülnar Konakları, British School’dan Kilyos’a doğru ilerlerken solda yer alıyor. 


İnanlar İnşaat’ın Zekeriyaköy projesi hangisi?


İnanlar İnşaat, Zekeriyaköy’de Terrace Doğa projesini hayata geçirdi. Projenin tasarımları Loft Mimarlık tarafından gerçekleştirildi. 12 bin metrekare alan üzerinde 36 villanın bulunduğu projede, 4 farklı tipte konutlar yer alıyor. Projede, 10 adet tek ve 13 adet ikiz villa bulunuyor. 2013 yılının Ekim ayında Terrace Doğa projesinde yer alan villalar alıcılarına teslim edilecek.


Sultan Korusu’nun özellikleri nedir?


Sultan Korusu, residence ve villa konsepti ile tasarlandı. İstanblue İnşaat tarafından Zekeriyaköy’de hayat geçirilen proje, 15 bin 548 metrekare alan üzerine inşa edildi. Sultan Korusu’nda 48 residence ve 7 müstakil villa yer alıyor. Açık havuz, yürüyüş yolları, kuaför, sosyal tesis ve fitness salonunun yer aldığı proje, İstinye Park’a 8 kilometre uzaklıkta bulunuyor.


Sharman Zekeriyaköy nasıl konut tiplerine sahip?


Sharman Zekeriyaköy, 42 bağımsız bölümden oluşuyor. Proje 2 etaptan meydana geliyor. Proje kapsamında bahçe ve çatı dubleksi daireler dışında villalarda yer alıyor. Yüzme havuzu, tenis kortu, basketbol sahası, fitness merkezi, şelaleler, toplantı salonu, kapalı oyun salonu, çocuk oyun alanları, güvenlik hizmetleri, yeşil alanlar ve otoparkın yer aldığı proje, peşin ya da yüzde 25 peşinatla ev sahibi olma imkanı sunuyor.


Zekeriyaköy

İroko Konaklarıİroko Konakları’nın özellikleri nedir?


12 konaktan oluşan İroko Konakları, ikiz villa olarak tasarlandı. Penta Otomotiv ve İnşaat tarafından hayata geçirilen projenin tasarımlarını B&B Mimarlık yaptı. Konut teslimlerinin hemen yapıldığı İroko Konakları’nda fiyatlar; 550 bin dolar ile 750 bin dolar arasında değişiyor.


Sunset Park’ta hangi konut tipleri mevcut?


Pera İnşaat, 4 bin 700 metrekare üzerine konumlandırdığı Sunset Park projesini 2013 Haziran ayında teslim ediyor. 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konut tiplerinin yer aldığı projede fiyatlar şöyle: 1+1 338 bin dolar, 2+1 450 bin dolar, 3+1 512-678 bin dolar, 4+1 769-892 bin dolar, 5+1 ikiz villalar ise 1 milyon 542 bin dolar.