Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Zorlu Center

Zorlu Holding tarafından İstanbul Zincirlikuyu’da konumlandırılan rezidans, ofis, AVM ve meydan projesidir. Zorlu Residence, Bülent Ersoy'a daire satılmamasıyla 14 Kasım 2013'te tekrar gündeme gelmiştir...Zorlu Center nerede? 


Zorlu Center, İstanbul Boğazı’na en yakın noktalardan birinde, Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği noktada; şehrin iş, kültür ve gece hayatının en önemli lokasyonları Maslak, Taksim, Nişantaşı ve Etiler gibi semtlerin tam ortasında konumlandırıldı. 


İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan Zorlu Center’a Boğaz Köprüsü ile Asya yakasından; metro ve metrobüs bağlantıları ile trafik sorunu olmadan ulaşılabilmekte. Zorlu Center ayrıca, İstanbulun iki ucunda bulunan havaalanlarına da mesafe olarak neredeyse aynı uzaklıkta. (Atatürk Havaalanına 26 kilometre, Sabiha Gökçen Havaalanına 30 kilometre).


Gayrettepe’ye sadece 450 metre uzaklıkta bulunan Zorlu Center’a özel yapılacak yürüyen bantlı sistemlerle ulaşım süresi yaklaşık 7,5 dakika olacak. Zorlu Center, Zincirlikuyu Metrobüs bağlantısıyla ise yürüyerek sadece 1-2 dakika uzaklıkta.


Zorlu Center

Zorlu Center arazisi kaç milyon dolara satın alındı? 


Zorlu Grubu, 08 Mart 2007 Perşembe günü gerçekleştirilen Karayolları arazisinin satış ihalesini 800 milyon dolarlık rekor fiyatla kazandı. Nazif Zorlu, arazi üzerine 350-400 milyon dolarlık bir yatırım öngördüklerini açıkladı.


Zorlu Center

İhale sürecinde neler yaşandı?


Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından satışa sunulan Karayolları’nın Zincirlikuyu’daki 96 bin 505 metrekarelik arsası için yapılan ihalede en yüksek teklifi 800 milyon dolarla Zorlu Gayrimenkul verdi. Çekişmeli geçen açık artırmada ikinci en yüksek teklif 799 milyon dolarla Emaar Gayrimenkul’den geldi. İhalede ortaya çıkan bedel göz önüne alındığında, Zorlu Grubu her metrekare için 8 bin 290 dolar ödeyecek.


Swissotel’de gerçekleştirilen ihalede yazılı elemesiz turda en yüksek 505 milyon dolar teklif edildi. Elemeli ilk turda en düşük teklifi veren Taşyapı elenirken, en yüksek teklif 650 milyon dolara yükseldi. İkinci turda Astay Gayrimenkul elendi ve en yüksek teklif tutarı 691 milyon dolar oldu. Üçüncü turda Akfen-Osmanlı Ortak Girişim Grubu elendi.


720 milyon dolardan başlayan açık artırmada sırasıyla Sama-Dubai İstanbul Gayrimenkul, Global-Boğaziçi Ortak Girişim Grubu, Nurol-Fiba Ortak Girişim Grubu, Toray ve Eren Talu Ortak Girişim Grubu, Limak-Morgan Stanley ve Emaar Gayrimenkul çekildi.


Çekişmeli geçen açık artırmada son ikiye Emaar ve Zorlu Gayrimenkul kaldı. Emaar’ın 799 milyon dolarlık teklifine karşılık, 800 milyon dolar teklif eden Zorlu Gayrimenkul ihaleyi kazandı. İhalenin son dakikalarında Emaar 23 milyon dolara varan tutarda artırım yaparken, Zorlu Gayrimenkul en düşük artırım payı olan 1 milyon dolarlık artışlar yaptı. Emaar, ihale boyunca iki kez mola alırken, Zorlu’nun hiç mola almaması dikkat çekti. 


Zorlu Center

Arazinin imar özellikleri neler?


Karayolları arazisi, konut, ticari alan veya turizm alanı olarak değerlendirilebilecek. Burada inşaat yapılabilecek net alanın 2.8 katı kadar yapılaşma olabilecek. Arazinin net alanı, yeşil alan ve ring yolu ayrımından sonra yaklaşık 84 bin 500 metre kareye inecek ve 237 bin metre karelik inşaat yapılabilecek. Arsada yapılacak binaların yüksekliği için 1.5-2 emsal alındı. Arazi üzerinde Karayolları’nın 14 katlı binası olduğu göz önüne alındığında, burada en fazla 28 katlı bina yapılabilecek. Araziye otel, alışveriş, kongre, kültür merkezleri, rezidans ve fuar alanları yapılacak. 


Karayolları arazisine kimler teklif vermişti?


Zorlu Gayrimenkul, Emaar Gayrimenkul,  Astay Gayrimenkul, Akfen-Osmanlı Ortak Girişim Grubu, Sama Dubai İstanbul Gayrimenkul, Toray ve Eren Talu Ortak Girişim Grubu, Nurol-Fiba Ortak Girişim Grubu, Limak İnşaat-MSREF VI Living Daylights BV Ortak Girişim Grubu, Taşyapı İnşaat ve Global-Boğaziçi Ortak Girişim Grubu.


Zorlu Center

Zorlu Center projesinde fiyatlar nasıl?


Zorlu Center projesi 117 metrekare ile 733 metrekare arasında değişen alanlara sahip 1+1'den 5+1'e kadar farklı tipte konutlardan meydana geliyor.


2012 sonlarında konutların teslim edileceği proje kapsamında inşaat alanı 615 bin 885 metrekare şeklinde tasarlandı. 75 bin metrekarelik yeşil alanın ve zengin sosyal alanların bulunduğu proje kapsamında 3 bin 70 kişilik Performans Sanatları Merkezi de bulunuyor. 2011 yılının Aralık ayı itibariyle proje kapsamında yer alan konutların metrekare birim fiyatları da 9.500 dolardan başlıyor.


Zorlu Center ne zaman açılacak?

Türkiye’nin en değerli arazisine kurulan ve yaklaşık 150 mağazaya ev sahipliği yapacak olan Zorlu AVM, Ağustos 2013 tarihinde kapılarını açıyor. 


Gayrettepe Metro istasyonundan Zorlu’ya yapılan bağlantı geçişi de tamamlandı. Yürüyen bantlar aracılığıyla E5 altında yapılan hızlı geçiş sayesinde tam 4 dakikada Gayrettepe’de Zorlu’ya geçmek mümkün hale geldi. Bağlantı yolu aynı zamanda Zincirlikuyu Metrobüs durağıyla da bütün hale getirildi.


Zorlu Center için nasıl bir açılış planlanıyor?


Emlak kulislerinden gelen bilgilere göre Zorlu Gayrimenkul üst yönetimi, Zorlu Center için görkemli bir açılış töreni hazırlığı içinde. Bu konuda kültür merkezinde çok özel bir etkinlik yapılacağı; dünya televizyonları dahi canlı yayınlanacak performans için çok özel karma bir etkinlik düzenleneceği konuşuluyor.


Zorlu Center’ın iş ortakları kimler?


Mal Sahibi: Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş., Zorlu Yapı Yatırım A.Ş

Mimari Proje: Emre Arolat Mimarlık  Ltd.Şti.(Lider Büro), Tabanlıoğlu Proje Hizmetleri Tic. A.Ş.

Statik Proje: Balkar İnşaat Mühendisliği ve Müşavirlik Ltd. Şti.

Mekanik Proje: Okutan Mühendislik Yapı Teknolojisi Tasarım veMüşavirlik Çözümleri, Beta Teknik T.San.ve Tic.Ltd.Şti.

Elektrik Proje: HB Teknik Elektrik Müh. Proje ve Danışmanlık Hiz. San. Tic. Ltd. Şti.

Altyapı: Sigal Mühendislik Tic. ve San. Ltd. Şti.

Peyzaj: DS Mimarlık Restorasyon Peyzaj Mimarlığı San.  Tic. Ltd. Şti.

Aydınlatma Tasarımı: Buro Happold -  ZKLD Aydınlatma Tasarım ve Ticaret A.Ş.

Yapı Denetim: Zirve Yapı Denetim Ltd. Şti.

Müşavir: Yüksel Proje Uluslararası A.Ş.

Yüklenici: Aktürk Yapı Endüstrisi ve Ticaret A.Ş.

Genel Danışmanlık: Buro Happold

İşletme Danışmanı: TSP Danışmanlık   

Yangın Danışmanı: Prof.Dr. Abdurrahman Kılıç

Trafik Danışmanı: Hartek Harita Teknoloji İnşaat ve Dış Tic.Ltd.Şti.

Cephe Danışmanı: MFC  - Metall und Fassaden Consulting

Otel Danışmanı: Ferit Volkan

Otel İç Mimari Proje: HBA, Hirsch Bedner Associates

AVM Danışmanı: JLL - Jones Lang LaSalle

Asansör Danışmanı: Ersan Barlas

Performans Sanatları Merkezi Danışmanlığı:  Anne Minors Performance Consultants

Sahne Akustiği Danışmanlığı : SSD Sound Space Design

İhale ve Teknik Dokümantasyon: IMS

Yatırım Danışmanı: Sinan Yöney

Reklam Ajansı: Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi

Halkla İlişkiler Ajansı: Global Hill & Knowlton

Web Ajansı: Ping


Zorlu Center hakkında sayısal bilgiler neler?


Arazi Alanı: 102.000 metrekare

Toplam İnşaat Alanı: 615.885 metrekare

Yeşil Alan: 72.000 metrekare

Sağladığı İstihdam: 4000 kişi 

Mağaza Sayısı: 200 (yaklaşık) 

Performans Sanatları Merkezi Kapasitesi: 3.070 kişi 

Rezidans Sayısı: 584 (yaklaşık)


Parasıyla rezil oldu

Bülent Ersoy'un parası; Zorlu Center'da geçmedi. 2 BUÇUK MiLYON DOLARA 2+1 daire almak isteyen Diva'yı yetkililer kibar bir dille geri çevirdi!


Bülent Ersoy, Zorlu Residence'den neden ev alamadı? Sanat müziğinin usta ismi Bülent Ersoy, geçtiğimiz günlerde hayatının şoklarından birini yaşadı. Diva, Acun Ilıcalı ve Orhan Gencebay gibi birçok ünlü ismin de ev sahibi olduğu Zorlu Center'ın yolunu tuttu. Zincirlikuyu'da inşası yeni biten lüks rezidanstan kendisi için 2+1 daire almak isteyen Bülent Ersoy, bunun için tam 2 buçuk milyon doları gözden çıkarttı. 


Zorlu Center


İMPARATOR DA BENZERİNİ YAŞAMIŞTI 


Ancak; Diva'nın parası burada geçmedi! Satış ekibi, ellerinde 2+1 daire olmasına rağmen Bülent Ersoy'a "İstediğiniz dairelerden kalmadı" diyerek ünlü sanatçıyı kibar bir dille geri çevirdi. Satış ekibinin bu tavrının arkasında Zorlu Ailesi'nin olduğu öğrenildi. gecce.com'un iddiasına göre Ahmet Nazif Zorlu, Diva'nın sahibi olduğu rezidanslardan yer almasını istemedi. Bu arada geçtiğimiz yıllarda da İbrahim Tatlıses; Kemer Country'den lüks bir villa almak istemiş; ancak İmparator yine yönetim tarafından kibar bir dille reddedilmişti. 


BU iKiNCi HÜSRANI 


Takvim Gazetesi'nin Saklambaç Eki'nin 14 Kasım 2013 tarihli haberine göre; Bülent Ersoy, daha önce de Zekeriyaköy'deki Güney Konakları sitesinde 1 milyon euro'luk villa beğenmişti. Birçok ünlü işadamı ve CEO'ların yaşadığı bu sitenin sakinleri; Diva'nın buradan ev alacağını öğrenince ayağa kalktı. Site yönetimi de Ersoy'u geri çevirdi.


Zorlu Center projesi için iletişim bilgileri neler?

Müşteri hizmetleri - Satış & kiralama & PSM
Telefon: +90 212 444 9496 (ZGYM)
Faks: +90 212 275 03 30 e-posta: info@zorlugayrimenkul.com
Zorlu Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım A.Ş. Zorlu Center 34340 Beşiktaş İstanbul
Telefon: +90 212 336 91 60 
Faks: +90 212 275 87 46e-posta: zorlugayrimenkul@zorlu.com
www.zorlucenter.com