Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Aziz Torun

Torunlar GYO’nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Aziz Torun ismi Beykoz’daki Paşabahçe arazisi, Galatarasay Ali Sami Yen arsası ve Başkent Doğalgaz ihalelerini kazanmasıyla gündeme geldi. GYODER’in de şu anki başkanıdır.Aziz Torun
Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun


Aziz Torun kimdir?


Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği’nde (AMPD) uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği ve AVM’lerden Sorumlu Grup Başkanlığı görevlerini yürüten Aziz Torun aynı zamanda TÜSİAD ve AYD Danışma Kurulu üyesi, GYODER’in başkanıdır. Aziz Torun’un sahibi olduğu Torunlar GYO sektörde neler yaptı?


Torunlar GYO hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Aziz Torun’un hayat hikayesi nedir?Aziz Torun, 1950 yılında Erzincan’ın Kemah İlçesi’nde doğmuştur. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun olan Torun, 1976 - 1982 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda İş Müfettişliği yapmıştır. 1982 yılında iş müfettişliği görevinden ayrılan Aziz Torun özel sektörde iş hayatına devam etme kararı almıştır.


Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve Torunlar Gıda A.Ş’nin de kurucu ortağı olan Torun, aynı zamanda kurucusu ve ortağı olduğu birçok şirkette üst düzey yöneticilik yaparak iş hayatına devam etmektedir. 


Aziz Torun, kurucusu olduğu Torunlar GYO’nun aktif olarak faaliyet gösterdiği gayrimenkul ve perakende sektörünün gelişimine katkı sağlamak üzere sektör derneklerinde de görev almaktadır. Torun, son olarak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) 2013 yılının Ocak ayında gerçekleşen 13. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda 2013 – 2014 dönemi GYODER Yönetim Kurulu Başkanı seçilmiştir. Ayrıca Alışveriş Merkezleri ve Perakendecileri Derneği’nde (AMPD) uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği ve AVM’lerden Sorumlu Grup Başkanlığı görevlerini yürüten Aziz Torun aynı zamanda TÜSİAD ve Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Danışma Kurulu üyesidir. Aziz Torun evli ve 2 çocuk sahibidir.Aziz Torun hangi konularda haber oldu? Başbakan Erdoğan'ın imam-hatip lisesinden arkadaşı Aziz Torun'un şirketi: TORUNLAR GYO (Posta Gazetesi, Ocak 2013)


Başkent Doğalgaz’ın nihai pazarlık görüşmesi yapıldı. 6 grup yarıştığı ihalede en yüksek teklifi 1.162 milyar dolar ile Torunlar gıda verdi. Gözler ise ismi zaman zaman gündeme gelen ancak pek de bilinmeyen bu gruba çevrildi.


1977′DE KURULAN ŞİRKET: TORUNLAR


1977 yılında piyasaya giren Torunlar Grubu, kısa sürede Türk gayrimenkul piyasasının önde gelen isimleri arasına ismini yazdırdı.


1996 yılına kadar orta düzeyde bir şirket olan firma, aynı yıl kurulan Toray İnşaat ile adeta çağ atladı. İnşaa ettikleri ilk alış veriş merkezi olan Bursa Zafer Plaza’yı 3 yıl gibi bir sürede bitiren firma, 1997 yılında Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük toptantıcısı olarak lanse edilen GİMAT’la ortaklığa giderek gıda sektörüne de girmiş oldu. Özellikle bu yıllarda şirketin şeker ithalatı dönemin medyasına da yanmıştı.


2000′LER ŞİRKETİN YILDIZINI PARLATTI


2004 yılında geliştirilen ve açılan Antalya Deepo Outlet Center ve 2005 yılında Marmaris Netsel Marina içinde % 44.6 hisselik ortaklık, firmanın 2000′li yıllara başarılı girmesini sağladı.


2007 yılında Korupark Alışveriş Merkezi’ni açan şirket bu girişimi ile konut kompleksleri konusunda portföyü genişletti.


2008 yılındaki Nishistanbul, ardından 2010 yılında, Torium İstanbul girişimleri firmanın sektördeki bilinirliğini artırdı.


ALİ ÇOŞKUN BAŞKAN VEKİLİ


1950 Erzincan doğumlu Aziz Torun’un yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü Torunlar, tam bir aile şirketi hüviyetinde. 7 üyeli yönetim kurulundaki 3 soyisim ‘Torun’.


Yönetim kurulundaki en dikkat çekici isim ise Ali Çoşkun. 58 ve 59. hükümette Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yapan Çoşkun bir süredir şirketin yönetim kurulu başkan vekili.


Hali hazırda birçok projesi olan firma son dönemde ismini Ali Samiyen Stadyumu arazisine yapılacak proje ile duyurdu. Ünlü Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan proje, ofis ve rezidans olmak üzere üç bloktan oluşuyor. Toplam 1 milyar TL yatırım tutarına sahip projenin 2014’te tamamlanması hedefleniyor


Torunlar’ın ismi bir dönem TMSF tarafından satışa çıkarılan Star TV ile de gündeme gelmişti.


TMSF’nin 155 milyon dolar muhammen bedel ile satışa çıkardığı Star TV’nin ihalesi Eylül 2005′de büyük bir çekişmeye sahne olmuş,  Kanadalı medya devi CanWest, Doğan Grubu, Ciner Grubu, inşaatçı Ekşioğlu Grubu’nun yanı sıra Torunlar’yf Nurol ortaklığı ile ihaleye girmiş ancak gülen taraf Doğan Grubu olmuştu.


KULÜBEDEN PLAZAYA


Bir röportajında hayata Kemah’ta bir kulübede başladığını belirten Aziz Torun okulu olmayan bir köyden İstanbul’a babasının yanına küçük yaşta çalışmaya geldiğini anlatıyor.


Başbakan Tayyip Erdoğan ile imam hatip lisesinden arkadaş olan Aziz Torun gençlik yıllarında Erdoğan ile de futbol oynamış. Dönemin ekonomik zorluklarından meşin yuvarlağı bulmak zor olduğundan ise  Torun’un anılarına göre çoğu zaman kağıt ya da plastik topla maç yapmışlar.


Bir dev daha satıldı (Posta Gazetesi, Ocak 2013)


Başkentgaz'ın yüzde 100'lük hisseleri özelleştirildi. İhaleyi 1 milyar 162 milyon dolarlık teklif ile Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. kazandı.


T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin satış ihalesi Ankara’da gerçekleştirildi.


İhale teknik olarak sonuçlandı. 1 milyar 162 milyon dolarlık teklifle Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. Başkent Doğalgaz Dağıtım A.Ş.’nin yüzde 100′lük hissesine sahip oldu.


İhaleye 6 firma katıldı.


1. Eksim Yatırım Holding A.Ş. –GENPA Telekomünikasyon ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.- MKS Marmara Entegre Kimya Sanayi A.Ş. OGG


2. Fernas İnşaat A.Ş.


3. Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.


4. Türkerler İnşaat Tur. Mad. Enerji Üretim Ticaret ve San A.Ş.- Gama Holding A.Ş. OGG


5. Zorlu Holding A.Ş.


6. Akfen Holding A.Ş. – STFA Yatırım Holding A.Ş. OGG


PATRONLAR DA KATILDI


Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın ve Türkerler İnşaat’ın sahibi Kazım Türkerler de ihale salonunda.


İHALEDE NELER YAŞANDI


İhale elemesiz turla başladı. Bu turda alınan en yüksek teklif 717 milyon dolar oldu. Ardından elemeli tura geçildi.

İlk turda en yüksek teklif 935 milyon dolar olurken, Zorlu Holding elendi. İkinci elemeli turda ise EMG Başkent(Eksim-Genpa-MKS Marmara) konsorsiyumu elendi.


Elemeli turların ardından açık artırma başladı. Açık artırmanın başlangıç fiyatı 1,056 milyar oldu


Aziz Torun: Bizi yalıya layık görmeyenler kimi görüyor acaba (T24 , Aralık 2010)


Aziz Torun, Karaköy'de gaz ocağı ile ısınılan çay ocağından, 2.6 milyar TL değerli Torunlar GYO'ya uzanan öyküsünü anlattı.  Aziz Torun, Karaköy'de gaz ocağı ile ısınılan çay ocağından, 2.6 milyar TL değerli Torunlar GYO'ya uzanan öyküsünü  Akşam gazetesinden Şenay Köşdere’ye anlattı. Torun,  Boğaz'daki Clifton yalısını satın almasıyla ilgili olarak da 'Yıllardır bu ülkeye yatırım yapıyorum. Bizi yalıda oturmaya layık görmeyenler, kimleri layık görüyor acaba' dedi.


Bir süredir Aziz Torun adını, gazetelerin ekonomi sayfalarına aşina olmayanlar dahi sıkça duymaya başladı. İstanbul Esenyurt'taki kayak pistli alışveriş merkezi Torium'un açılışı, Torunlar GYO'nun halka arzı ve 2.6 milyar TL portföy değeri ile İMKB'de Emlak GYO'nun ardından ikinci sıraya yerleşmesi, ardından da Boğaz'da 11.5 milyon dolara aldığı yalı ile Torun son dönemde iş dünyasının en çok konuşulan isimleri arasında. Peki Aziz Torun kim, bu basamakları nasıl tırmandı?


İmam hatip yıllarından tanıdığı Başbakan'a olan gönül bağını dile getirmekten kaçınmayan, 'Ancak devletle hiç taahhüt işimiz olmadı' diye ekleyen Aziz Torun, Karaköy'de bir çay ocağında başlayan, öyküsünü AKŞAM'a anlattı... Ve sordu: Bu kadar yatırım yapan,  ekonomiye katkısı olan bir insan olarak, ailemle oturmak için bir yalı aldıysam bunda ne var.. Bizi burada oturmaya layık görmeyenler, acaba buralarda kimin oturması gerektiğini düşünüyor. Bu ülkeye bu kadar emek vermiş bir insan olarak burada oturmaya layık olan insanlardan biri benim diye düşünüyorum.


İş hayatına ne zaman atıldınız ?


Biz İstanbul'a 1958'de Erzincan'dan geldik. 8 yaşındaydım. Babam, Karaköy'de ufak bir çay ocağı açtı. Bir hanın çatı arasında, gaz ocağı ile ısınılan, kapısı olmayan bir yerdi. İlkokulu burada babama yardım ederek geçirdim. 62'den babam bakkal dükkanı açtı. Lise ve ortaokulu da orada çalışarak geçirdim. Buna ramen hep başarılı bir öğrenci oldum. Lise son sınıfı okumadan liseyi bitirdim.  Sonra İstanbul Üniversitesi İktisatta okurken de bakkal dükkanımızda çalışmaya devam ettim.


AVM'ye cahil cesaretiyle girdik


AVM işine girmeniz nasıl oldu?


99'a kadar ithalatta belli bir ölçeğe ulaştık. Sonra biz bir market zinciri kuralım dedik. O zamanlar Gima satılıktı Ankara'da. O niyetle bir ortak şirket kurduk. Ama vazgeçip bir alışveriş merkezi kurmaya karar verdik. Yer ararken, Bursa Zafer Plaza'nın yerinin belediye tarafından ihaleye çıktığını öğrendik. Aslında orası çok zor bir yer ama biz bir cahil cesareti ile ihaleye girmeye karar verdik. Bizden başka ihaleye giren yoktu. Tabii biz yaparız, satarız diye düşünüyorduk. İşi bilmiyoruz diye biraz danışmanlık aldık. Baktık ki yapıp satmak olmayacak, işletelim dedik. Zafer Plaza'yı açtık. Çok şükür başarılı olduk. O süreçte Ankara'da Ankamall ile ortak olduk. Arkasından Deepo, Korupark geldi.


Kimi yalıda oturmaya layık görüyorlar acaba


Kandilli'de aldığınız yalı çok konuşuldu...


Bu kadar yatırım yapan, bu kadar işçi çalıştıran, bu kadar ekonomiye katkısı olan bir insan olarak yaşayacak bir evimizin olması herhalde doğal bir şey. Yani bu konuyu gündeme getirenlerin tarzını ben yanlış buluyorum. Torunlar aşağı yukarı 50'nci yılını kutlayacak. 80'li yıllardan bu yana vergi rekortmenleri arasındayız. Bunların tevazumuzdan dolayı gündeme gelmesini istemeyen bir aileyiz. Kendimize oturmak için Boğaz'da bir yalı aldıysak bunda yadırganacak bir durum yok. Buna layık görülmemiz gerekiyor. Asıl ben bizi buraya layık görmeyenleri merak ediyorum, buralarda kimlerin oturması gerektiğini düşünüyorlar acaba. Bu ülkeye bu kadar emek vermiş, bu yaşa gelmiş bir insan olarak burada oturmaya layık olan insanlardan biri benim diye düşünüyorum.

Öğrenci olaylarının içindeydim


Üniversite yıllarınız siyasi açıdan gergin zamanlardı, öğrenci olaylarına katıldınız mı?


Tabii o yıllarda Milliyetçiler Birliği, Türkiye Öğrenci Federasyonu gibi oluşumlar vardı. Biz de Milliyetçiler Birliğine gidiyorduk. Herkes gibi ben de olayların içindeydim. Ama çatışmalara girmedim. Neyse ki üniversiteler 70'ten sonra sakin bir dönemde girdi. Olaylar tekrar hareketlendiğinde okulu bitirmiştim. Tabii sonradan öğrenci hareketlerinin arka planında birileri olduğunu, bu güçlerin öğrencileri birbirine kırdırdığını fark ettim.

Karın %50'sini dağıtacak


Torunlar'ın borsada durumu ne?


Torunlar, borsada GYO'lar arasında Emlak GYO'dan sonra ikinci. Borsada işlem gören şirketler arasında da ilk 50 içinde. Halka arz tarihi itibarıyla 2.6 milyar TL piyasa değeri var. Bizim bir farklılığımız da oldu. Dedik ki elimizdeki varlıkların çoğu kira getiren varlıklar. Ve karın yüzde 50'sini dağıtacağız. Kar dağıtma üzerine kurulu bir yapımız var.

İlk param çay ocağından


Para kazanıyor muydunuz burada?


Çay ocağında çalışırken cuma günleri marka paralarını toplamaya giderdim dükkanlara, ikramımız olarak da bir kahve götürürdüm.  O zamanlar Türkiye'de kahve çok kıymetliydi. Karaborsadaydı. Paraları toplarken, 'ocaktan' deyip kahveyi vermem çok hoşlarına gidiyordu. Bana da bahşiş veriyorlardı. Müşteri memnuniyetini ilk orada öğrendim.


İmam hatipte dil zenginliği kazanmam çok iyi oldu


İmam Hatip mezunu olduğunuz, hatta Başbakan Erdoğan'ı bu yıllardan tanıdığınız biliniyor. İmam Hatipli olmanın avantaj ya da dezavantajları oldu mu?


İmam hatipte çok farklı dersler de alınıyor. Arapça, Farsça okumak, edebiyat eserlerini anlamada dil zenginliği veriyor. Dinler tarihini bilmek de iyi oldu.


Okul bitince hemen ticarete mi atıldınız?


Çalışma Bakanlığı'nda müfettiş yardımcısı olarak çalışmaya başladım. Havalı bir meslekti. Müfettişlik belgelerimizi aldığımızda, arkadaşımla Ankara Gençlik Parkında 'Müfettişiz, her şeyi teftiş ederiz' diye eğlenmiştik. İşin öyle olmadığını gördük tabii.. Benim için çok önemli bir tecrübe oldu. Bürokrasiyi iyi tanıma şansım oldu. Katı, astığı astık kestiği kestik bir müfettiş değildim.


İlk kredi Cıngıllıoğlu'ndan


Sizin için ticaret ne zaman başladı?


80'den sonra müfettişlik devam ederken abimle birlikte şeker toptancılığına başladık. Baktım ki ticaret amatörce olmuyor, 82'de istifa ettim. 90'lı yıllarda ilk defa şeker ithalatına izin verildi. Demirbank'ın o zamanki patronu Halil Cıngıllıoğlu'ndan randevu aldık, gittik abimle hayat hikayemizi anlattık. Bakkallıktan geliyoruz, ithalat yapmak istiyoruz dedik. O da bize kendi hikayesini anlattı, 'Ben sizi sevdim' dedi. İlk kredimizi ondan aldık. Bizim için çok önemli bir destekti. İlk büyük işimiz bu oldu.


İstanbul'un giriş kapısı olacak


MALL of İstanbul çok önemli bir dönüşüm projesi. Orada çok salaş binalar, gecekondular vardı. Biz orayı TOKİ'den ihale ile aldık. Büyük bir alışveriş merkezi ofis, rezidans ve otelden oluşan bir proje geliştirdik. Mall of İstanbul, 350 milyon dolarlık bir yatırım. Bölgenin silüetini değiştirecek, İstanbul'un giriş kapısı olacak bir proje.


Ticarette hırs aklı aşmamalı


BEN hep, 'Hırsın aklı aşmaması gerekir' derim. Ticarette hırs olacak. Çünkü hırs olmadan başarılı olamazsınız. Ancak bu hırs hiçbir zaman aklı aşmamalı. Kredi kullanırken de bir işe başlarken de hep bunu göz önünde bulundurmak gerekiyor.


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016