Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Birden fazla evi olan özürlüler emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisinde tek mesken muafiyet uygulaması bulunuyor. Peki, birden fazla evi olan özürlüler emlak vergisi öder mi?


Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için ödeniyor. Kanunen vergide muafiyet uygulaması bulunuyor. Vergide tek meskeni olup da geliri olmayan kimseler ödemelerden muaf oluyor.


Vergi muafiyetinden yararlanabilen kimseler arasında özürlüler de yer alıyor. İndirimli oran uygulamasına konu binanın mesken olarak kullanılması gerekiyor. 


Ancak özürlülerin indirimli oran uygulamasında "gelir elde etmeme" şartı bulunmuyor. Buna bağlı olarak özürlülerin meskenlerinde bizzat oturup oturmamaları veya meskenini kiraya verip vermemeleri indirimli bina vergisi oranının uygulanmasına engel teşkil etmiyor.


Hisseli taşınmaza sahip olunması durumunda; indirimli vergi oranı, meskenin toplam Emlak Vergisinin hisseye düşenine uygulanıyor. Peki iki evi olan engelli emlak vergisi öder mi?


-Birden fazla meskeni olanlar,

-Birden fazla meskende hisseye sahip olanlar, 

-200 metrekareyi geçen tek konuta sahip olanlar,

İndirimli (sıfır) bina vergisi oranından yararlanamıyor.


Ayrıca belirli zamanlarda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler içinde vergi oranında bir indirim uygulanmayacaktır.


İndirimli vergi oranından yararlanan mükelleflerin, gerekli şartlarından herhangi birini kaybetmeleri halinde, bu durumu mükellefiyetlerinin bulunduğu belediyeye bildirmeleri gerekiyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com