Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Garanti Koza

Garanti Bankası ortaklığıyla 1948’de kurulan inşaat şirketidir. 2004’de Mehmet Şükrü İlkel’in satın almasıyla şimdiki ismini almıştır. Realty World ve Akkoza Evleri bu şirketindir.Garanti Koza

Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü İlkelGaranti Koza’nın tarihçesi nedir?


Garanti Koza ; baraj, tünel, altyapı işleri, endüstriyel binalar ve yüksek bina projeleri ile  Rusya, Orta Doğu, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetlerde projeler geliştirdi.


Garanti Koza ; 1948’de  Garanti  Bankası'nın bir yan kuruluşu olarak Ankara'da Garanti İnşaat Ltd. adıyla kuruldu. İlk resmi işi 8 Kasım 1948'de aldığı T.B.M.M. Binası'nın ahşap işleriydi. 


1952’de merkezini İstanbul'a taşıdı. Garanti İnşaat, çalışmalarını hükümet yatırımları, bayındırlık işleri ve endüstriyel tesisler üzerinde yoğunlaştırdı.


1976’da Koç Holding Garanti Bankası'na %62 hisseyle ortak oldu.


1982’de Koç Holding’in Garanti İnşaat'a %80 hisseyle ortak olması üzerine şirket Koç Grubu’na katıldı.


1983’te Koç Holding Garanti Bankası hisselerini sattı ancak inşaat sektöründeki varlığını sürdürebilmek için Garanti İnşaat hisselerini muhafaza etti. Şirket Anonim Şirket statüsüne kavuştu. Yurt içi ve dışında modern endüstri ve konut projelerine ağırlık verildi.


1987’de Almanya’nın en büyük inşaat şirketlerinden Hochtief A.G., Garanti İnşaat hisselerinin % 40’ını alarak ortak oldu.


1990’da Garanti İnşaat, Garanti İnşaat tarafından inşa edilen konutları aktif olarak pazarlayan ve 1981’den beri gayrimenkul geliştirme alanında faaliyet gösteren bir Koç Grubu şirketi olan  Koza  İnşaat'la birleşti. Hochtief hisseleri %42’ye yükseldi. Şirketin Ünvanı  Garanti   Koza  olarak değiştirildi.


2000’de uluslararası mühendislik, inşaat ve hizmet alanlarında Avrupa’nın ve İngiltere’nin önde gelen grubu olan Balfour Beatty plc, Garanti İnşaat hisselerinin %49.18’ini aldı. Şirketin Ünvanı Garanti Balfour Beatty olarak değiştirildi.


2004’te Mehmet Şükrü İlkel, Nisan 2004’de Garanti Balfour Beatty İnşaat hisselerinin %98’ini aldı. Şirket yönetimi ortak olarak katıldı. Şirketin ünvanı tekrar  GARANTİ   KOZA  İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirildi.


Garanti Koza  bünyesindeki grup şirketleri hangileridir?- GARANTİ   KOZA  İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.

-AKKOZA A.Ş.

-AKFİL Holding A.Ş.

- GARANTİ   KOZA  LLP, İngiltere

-İSTANBUL KUPASI Tenis İşletmecilik Turizm A.Ş.

- KOZA  Yönetim ve Servis A.Ş.

-GARANTİ Constructii SRL, Romanya

-GARANTİ Bulgaristan Ltd., Bulgaristan

-REALTY WORLD Master Franchise A.Ş., Türkiye / KKTC

- GARANTİ   KOZA  ÇUKUROVA Bahrain Constr. Co. WLL, Manama, Bahreyn

-AKKOZA Adi Ortaklığı, Kozaşehir Akkoza, İstanbul

- GARANTİ   KOZA-AKİŞ  Adi Ortaklığı,  Akkoza Konutları, İstanbul


Garanti Koza hangi ödülleri/belgeleri aldı? Garanti Koza  aynı zamanda, İstanbul Ticaret Odası’ndan takdir belgesi ve İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan başarı belgesi aldı. Bunların dışında; Serbest Mimarlar Derneği tarafından 1998/2000 dönemi Restorasyon Ödülü’nün sahibi oldu.Garanti Koza’nın  yönetiminde kimler var?Garanti Koza’nın  Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü İlkel, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Ahmet Murat Binark olup, Ergül Hacım, Münir Şişkolar, Mustafa Büyüksandalyacı ve Serhan Baykal’da yönetim kurulu üyesidir.

Genel Müteahhitlik’te yapılan işler:


-Bayındırlık yapıları ve altyapı çalışmaları

-Endüstriyel tesisler

-Bina ve konut projeleri

-Restorasyon ve renovasyonGaranti Koza projeleri hangileridir?-Akkoza

-Kozaşehir

-Maltepe Evleri

-Bodrum Evleri

-Zekeriyaköy Konakları

-Seçkin Ev Yapı Kooperatifi

-Marmara Ereğlisi Deniz Evleri

-Silivri Çiftlik Evleri

-Beylikdüzü Evleri

- Koza  Ispartakule Evleri

- Koza  Bahçeşehir Evleri

-Balmumcu  Koza  İş Merkezi

- Koza  Plaza İkiz Kuleler

-BJK Plaza İş ve Ticaret Merkezi


Garanti Koza  sosyal sorumluluk projeleri:


1. İstanbul Cup

2. Club İstanbul

3. Fahir İlköğretim Okulu

4. Üsküdar Belediyesi İcadiye Mahallesi Kreşi

5. İstinye Pınar Mahallesi Polis Karakolu

6. Esenler Belediyesi Rehabilitasyon Merkezi İnce İşler

7. Esenler Belediyesi Sosyal Tesisler

8. Zekeriyaköy Belediyesi Köy Hizmetleri Binası

9. Zekeriyaköy Jandarma Kışlası ve Karakol Binası

10. Zekeriyaköy PTT Binası

11. Bergama Hadrian Duvarı Restorasyonu

 

Garanti Koza
Koza Park Residence

Kozapark Residence projesinin özellikleri nedir?Esenyurt’ta 110 bin metrekarelik inşaat alanına yapılan Kozapark Residence projesinde 3 bin 500 konut yer alıyor. En küçük dairenin 64 metrekarelik alana sahip olduğu konut alıcılarına 30 bin metrekarelik yapay göl sunuluyor. Bunun dışında yüzme havuzu, fitness, açık-kapalı otopark, güvenlik ve tenis kortunun yer aldığı proje 2013 Ocak ayında metrekaresi 1.700 TL ile 2.300 TL arasında satışa sunuldu.


İletişim Bilgileri:


0212 444 99 33

www.garantikoza.com.tr


Garanti Koza
Akkoza Evleri

Akkoza Evleri’nin özellikleri nedir?


Design Development Group  tarafından tasarlanan Akkoza Evleri’nde 5 bin 500 adet daire yer alıyor. 450 bin metrekarelik alan üzerine 5 ayrı etapta konumlandırılan proje alıcılarına; 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 daire seçenekleri sunuyor. 60 metrekare ile 560 metrekare arasında büyüklüklere sahip olan dairelerde tavan yüksekliği ise 3.10 metre. Akkoza Evleri’nde yer alan dairelerin metrekareleri 2012 yılında, 1.400-1.450 dolara satışa sunuldu.İlerişim Bilgileri:


444 99 33Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şükrü İlkel kimdir?


Mehmet Şükrü İlkel hakında detaylı bilgiler için tıklayın!Garanti Koza

Dr. Ahmet Murat BinarkGaranti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Dr. Ahmet Murat Binark kimdir?1980 yılından itibaren,  Garanti   Koza  çeşitli yöneticilik kademelerinde ve uluslararası projelerden sorumlu olmuş, teklif, planlama, proje ve dizayn, maliyet kontrol, sözleşmeler, pazarlıklar, iş geliştirme, bilgi işlem, yurt dışı işler, arazi geliştirme konularında hizmet vermiş, Rusya, Kırgızistan ve Suudi Arabistan projelerini yönetmiştir.

Dr. A. Murat Binark, 1998-2001 arasında Skanska-Thor Genel Müdürlüğü sırasında sürdürdüğü arazi geliştirme faaliyetlerini takiben,  Garanti   Koza  camiasına tekrar katılmıştır.