Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Hamdi Akın – Akfen Holding - Akfen GYO

Akfen Holding’in kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Bir dönem Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanlığı’nı da yapan Hamdi Akın, 03 Kasım 2013’te Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a karşı aday olan Mehmet Ali Aydınlar’ın listesinde yer aldı. Aziz Yıldırım ile Hamdi Akın arasında geçen sert tartışma kongreye damgasını vurdu.Hamdi Akın – Akfen Holding - Akfen GYO
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın

 

 

Aziz Yıldırım ile Hamdi Akın arasında neler yaşandı? 


3 Kasım 2013 günü Fenerbahçe Ülker Arena’da gerçekleşen kongrede Aziz Yıldırım, Mehmet Ali Aydınlar'ın listesindeki Hamdi Akın'a sert tepki gösterdi. Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Mehmet Ali Aydınlar'ın ekibinde yer alan Hamdi Akın başta olmak üzere Aydınlar'a büyük tepki gösterdi. İkili arasında ise sert konuşmalar kameralara yansıdı. Yıldırım'ın, "Bunlar Fenerbahçe'yi sattı. Fenerbahçe'yi satanlar yönetime gelemez" dediği duyuldu.Hamdi Akın, Aziz Yıldırım’a ne cevap verdi?


Fenerbahçe kongresinde Aziz Yıldırım'ın sert ifadeler kullandığı Hamdi Akın, Yıldırım'a 3 Kasım 2013 akşamı televizyondan yanıt verdi. Akın, Akın, "Mahkemeye vermeyi düşünmüyorum. İşlerim başımdan aşkın, uğraşamam. Onun yanına gitmişken böyle bir şeyle karşılaşmam sürpriz oldu ama kendisine orada gerekli cevabı verdim. Aziz Yıldırım, hakkımda söylediklerini ispat edemezse istifa etsin. İspat ederse de ben isfita ederim" dedi.


Telegol programının canlı yayınına bağlanan Hamdi Akın, Aziz Yıldırım'ın kendisine söylediklerine; 'Terbiyesizlik yapma' şeklinde cevap verdiğini belirtti. Akın şöyle konuştu:


"Aziz Yıldırım'in benim için söylediklerini akşamdan bu yana hukukçular ile konuşuyoruz. Benim Fenerbahçe ile ilgili çok büyük iddialarım yok. Mehmet Ali Aydınlar'in ricası ile yönetime girdim ve ona destek verdim. Aziz Yıldırım'ı mahkemeye vermeyi düşünmüyorum. İşlerim başımdan aşkın, uğraşamam. Ben, onun yanına gitmişken böyle bir şey ile karşılaşmam sürpriz oldu ama ben kendisine orada gerekli cevabı verdim. Yıldırım, kongreyi siyasi arenaya cevirdi. Aziz Yıldırım, benim hakkımda söylediklerini ispat edemezse istifa etsin. İspat ederse de ben istifa ederim.”Hamdi Akın kimdir?


1986’da kurulan Akfen İnşaat, 2003’te kurulan TAV İnşaat,   1997’de Aksel Turizm olarak  faaliyete başlayan ve 

2006’da Akfen GYO olan firmanın da bünyesinde olduğu Akfen Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.Hamdi Akın ne zaman, nerede doğdu? Nereden mezun oldu?


1954 yılında İstanbul'da doğan Hamdi AKIN, Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. 


Hamdi Akın, Akfen Holding’i ne zaman kurdu?


1976 yılında inşaat, turizm, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren Akfen Holding'i kurmuştur. Akfen Holding'in Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanısıra Akfen Holding olarak hissedarı ve kurucusu olduğu TAV Havalimanları Holding'in de 2005 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenmiştir.Akfen GYO ne zaman kuruldu?


Akfen GYO hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Hamdi Akın hangi sosyal organizasyonlara üye?


Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanlığı, Metal Sanayiciler Sendikasının Ankara Bölgesi Temsilciler Kurulu Başkanlığı, Türkiye Genç İşadamları Derneğinin Yönetim Kurulu Başkanlığı, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun Yönetim Kurulu Üyeliği, Türkiye Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilgi Toplumu & Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.Hamdi Akın hangi ödüllerin sahibi oldu? 


2000 yılında Ankara Ticaret Odası tarafından Akfen Dış Ticaret A.Ş.'ne en çok ihracat yapan şirket ödülü,


2004 yılında Dünya Gazetesi "Geleneksel Ekonominin Şeref Kürsüsü" seçimi sonucunda "yılın işadamı ödülü ve Yeni Para dergisi tarafından "Ekonomide yılın işadamı" Ödülü,


2005 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından "yılın işadamı" ödülü,


2006 yılında Cnbc-e düzenlediği "İDE2006" İş dünyasının en iyileri "girişimci işadamı" Ödülü,


2006 yılında TİKAD ve True dergisinin düzenlediği "2006 Türkiye Başarı Ödülleri" seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmede "Yılın İş Adamı" ödülü,


2010 yılında EGSİAD tarafından, Beyaz Altın Türkiye Girişimcilik Ödüllerinde "Yılın İşadamı" ödülü


2010 yılında EKOVİTRİN tarafından Yılın Starlarında "Yılın İşadamı" ödülünü almıştır.


Akfen Holding olarak "London School of Economics"de Çağdaş Türkiye Araştırmaları Kürsüsü'nün kurucularından olan Hamdi AKIN, 1999 yılında Türkiye'ye iyi yetişmiş insan kaynağı sağlamak amacıyla kurmuş olduğu Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı'nın (TİKAV) Kurucu Üyesi'dir ve Vakfın Onursal Başkanlığı görevini yürütmektedir.Hamdi Akın ve Akfen Holding iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: Koza Sok. No:22 Gaziosmanpaşa 06700  Ankara / Türkiye

Tel : +90 312 408 10 00 

Faks : +90 (312) 441 07 82


İstanbul Ofisi

Adres: Levent Loft, Büyükdere Cad.No:201 K:11 34394  Levent / İstanbul

Tel : +90 (212) 319 87 00 

Faks :+90 (212) 319 87 10


E-mail: akfen@akfen.com.tr

Web Adresi: www.akfengyo.com.tr