Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

İnşaat işçisi eğitim seferberliği

Yıllardır "amele" sıfatıyla anılır. Niteliksiz, kalifiye olmayan, eğitimsiz işçi kategorisinde sayılır. Ama artık durum değişiyor.İnşaatlarda çalışan işçilerin niteliğini artırmak için, çok sayıda girişimde bulunuluyor. İşte o girişimlerden biri de İNTES'ten. (Amele'nin tanımı için tıklayın.)


İnşaat sektöründe çalışan işçilerin eğitimi konusunda çaba harcayan Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES), sektördeki işçilerin on yıl geçerli mesleki yeterlilik belgesine sahip olması için Ağustos 2013'de kampanya başlattı.


İntes, ‘Belgeni al işin olsun' kampanyası çerçevesinde ülke çapında işçi eğitimi gerçekleştirecek.Seferberlik ilan edildiİNTES'in başlattığı seferberlikle hem inşaat işçilerinin ‘meslek sahibi' olmaları hem de daha güvenilir inşaatlar yapılması amaçlanıyor. İNTES Başkanı Şükrü Koçoğlu, "Bu seferberlikle sektörümüze mesleki yeterlilik standartlarının kazandırılmasını ve yaygınlaştırılmasını, belgeli ve istihdam edilebilir işgücünün artırılmasını hedefliyoruz. Bu hedef için bütün imkânlarımızı seferber edeceğiz" dedi."Kentsel dönüşümü ehil eller yapsın"Şükrü Koçoğlu, kentsel dönüşüm kapsamında Türkiye'de önümüzdeki dönemde 6.5 milyon konutun yıkılarak yeniden yapımının öngörüldüğüne dikkat çekerek, 500 milyar dolara ulaşması beklenen kentsel dönüşümün ‘ehil eller' tarafından yapılması gerektiğini kaydetti.


TÜİK verilerine göre ekonomiye yıllık 250 milyar lira katkı sağlayan inşaat sektöründe, doğrudan ya da dolaylı olarak 4 milyon kişinin istihdam edildiğini belirten Koçoğlu, başlatılan belgelendirme seferberliğinin bu açıdan da önemli olduğunu dile getirdi.Kaliteli işTürkiye'nin yurt dışı müteahhitlik sektöründe dünya lideri Çin ile rekabet edebilmesi için anahtar kelimenin ‘kaliteli iş' olacağını kaydeden Koçoğlu, şöyle devam etti:


"İnşaat sektöründe kaliteyi yakalamak için önemli olan dört faktör müteahhitler, mimar - mühendisler, işçiler ve malzemedir. Bu faktörlerin biri yanlış ya da eksik olursa inşaat riske girer. Sivil toplum kuruluşu olarak burada bize düşen, işçi ve ustaları daha donanımlı hale getirmektir."


İnşaat işçisi eğitim seferberliği