Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Konut alan yabancıya vatandaşlık 2018!

Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Karar Sayısı: 106) 19 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki, konut alan yabancıya vatandaşlık düzenlemesinde neler değişti?


Türkiye'de konut alan yabancıya vatandaşlık uygulamasında yapılan indirim için Bakanlık öncülüğünde yurtdışına açılım faaliyetleri başlatılıyor.


Bilindiği üzere Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Karar Sayısı: 106) 19 Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 


Peki, konut alan yabancıya vatandaşlık düzenlemesinde neler değişti?


Türk vatandaşlığı için satın alınacak konut değerinin, 1 milyon Amerikan Doları'ndan 250 bin Amerikan Doları'na indirildi. Ayrıca "250 bin Amerikan Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası" değeri de vatandaşlık için kabul görüldü.


Yönetmelikte vatandaşlık için aranan diğer koşullarda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Buna göre, vatandaşlık için yapı kayıtlarında üç yıl satılmaması şerhi konulmuş olması ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespit edilmiş olması gerekiyor.Konut alana vatandaşlık limiti yönetmeliğinde değişiklik 2018!Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com