Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Mithat Yenigün – Yenigün İnşaat

Dünyanın en büyük 225 müteahhitlik firması listesine girmeyi başaran ve Rusya’da Soçi Olimpiyat Komitesi Oteli’ni inşa eden Yenigün İnşaat’ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır. 3 Kasım 2013’teki Fenerbahçe Kongresi’nde yeniden başkan seçilen Aziz Yıldırım’ın listesinde yer almıştır.


Mithat Yenigün – Yenigün İnşaat

Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mithat YenigünMithat Yenigün kimdir?


Mithat Yenigün, Midyat doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun olan Mithat Yenigün, Yenigün Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı.


İş hayatına Diyarbakır'da başlayan ve 2,5 yıl kadar kontrol mühendisliği ve kontrol amirliği yapan Mithat Yenigün, 1973 yılında da kendi firmasını kurarak müteahhitliğe başladı. 


Mithat Yenigün, şirketini 1978 yılında Türkiye’nin merkezi Başkent Ankara’ya  taşıdı. Doğum yeri Midyat'ta "Kasr -ı Nehroz" adında otel yapan Mithat Yenigün'ün yönetim kurulu başkanı oldupu Yenigün Şirketler Grubu inşaat, enerji, turizm, sanayi ve danışmanlık alanlarında hizmet veriyor.


Mithat Yenigün, Yenigün İnşaat ile neler yaptı? 


1973 yılındaki kuruluşundan bu yana inşaat sektöründe faaliyet gösteren Yenigün İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş., yurtiçi ve yurtdışında birçok alt ve üst yapı inşaatını başarıyla tamamlamıştır. Tamamlanan işler arasında konut, spor tesisi, sosyal tesis, idari ve askeri bina, otel ve ofis inşaatları, baraj, liman, otoyol, su temin ve dağıtım şebekeleri, atık su tesisleri, havaalanı pist ve apron yapımı gibi projeler yer almaktadır.


Uluslararası inşaat sektörünün en tanınmış yayını olan Mac-Graw Hill Enginnering News Record dergisinin "En Büyük Uluslararası Müteahhit Firmalar" listesinde son 3 yıldır yer almayı başaran Yenigün, kurulduğu ilk günden bu yana ödün vermeden uygulamaya devam ettiği güvenilirlik, kalite ve insan kaynaklarına yatırım prensipleri ile büyümeye devam etmekten gurur duymaktadır.


Yenigün İnşaat'ın da yer aldığı o 'Dünyanın en büyük 225 uluslararası müteahhitllik firmaları listesi'ni görmek için tıklayın!


Yenigün İnşaat, hangi konut projesini hayata geçirdi? 


Yenigün İnşaat imzalı Midtown Suites Bomonti projesi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!

Mithat Yenigün, Metok İnşaat’ı ne zaman kurdu? 


Özellikle baraj inşaatı konusunda uzman olan Metok İnşaat 1977 yılında kurulmuştur. 1998 tarihinde Yenigün Grup tarafından devralınan şirket, yeniden yapılanma sürecine girerek faaliyetlerine başarılı bir şekilde devam etmiştir. Yenigün Grup'un prensipleri ve stratejik öncelikleri doğrultusunda ilerlemeye devam eden Metok İnşaat, baraj ve HES inşaatlarında olduğu kadar, su yapıları, havaalanları ve konut inşaatlarında da başarılı çalışmalar gerçekleştirmiştir.Mithat Yenigün’ün Polonya’da kurduğu firma hangisidir? 


Yenigün Polska Sp.zo.o., Varşova / Polonya'da kurulmuş bir limited şirkettir. Şirketin %90 hissesi Yenigün İnşaat'a aittir. NATO üyesi olan Orta Avrupa ülkelerinin NATO ile ilgili altyapı projelerinde yer alma amacıyla kurulmuştur. Şirket ayrıca iş merkezi, otel, konut vb. üst yapı projelerini de yüklenici olarak gerçekleştirmektedir.Mithat Yenigün, enerji sektöründe hangi firmalarla yer almaktadır? 


Yenigün Enerji: Yenigün Enerji Üretim A.Ş. 2005 yılında kurulmuştur. Ardahan ili, Posof ilçesinde Söğütlükaya (Posof III) HES 21.01.2011 tarihinde yatırımı tamamlanarak işletmeye alınmıştır.


Çine Enerji: Çine Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş. 2011 yılında doğalgaz kombine çevrim santrali yatırımı maksadı ile kurulmuştur


Beyali Enerji: Beyali Enerji Üretim A.Ş. 2009 yılında kurulmuştur. Güneş enerjisi alanında yatırım çalışmalarına devam etmektedir. Toplam 55 MW’lık güneş enerjisi üretim lisansı için EPDK ‘ ya başvuru yapılmış olup süreç takip edilmektedir. Güneş enerjisindeki gelişmeleri yakından takip edebilmek için Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği kapsamında Ankara Polatlı’da 0.5 MW güneş santralinin kurulumu Ekim 2013’ de tamamlanmıştır.Mithat Yenigün’ün turizm şirketleri hangileri? 


Zeynep Golf Resort Otel: Antalya Belek'te, 1.200 yatak kapasitesi ile hem yaz hem de kış aylarında kongre turizmine hizmet vermektedir. 120.000 m²’lik bir arazi üzerinde kurulmuş olup bünyesindeki açık ve kapalı yüzme havuzları, çarşı, Türk hamamı, sauna, sağlık kulübü, tenis kortları, plaj voleybolu, basketbol sahaları, eğlence tesisleri, 1.365 kişi kapasiteli toplam 1.500 m2’lik çok amaçlı salonları ile Türkiye'nin önde gelen 5 yıldızlı turistik tesislerinden biridir.


Kasr-ı Nehroz Otel: Kasr-ı Nehroz Otel "özel tesis" kategorisinde olup Yenigün ailesinin yıllardır konut olarak kullandığı 1.200 yıllık yapının restore edilip bir otele dönüştürülmesi ile hayat bulmuştur. Aslına uygun olarak ünlü Midyat taşı ile tarihi dokusu korunarak restore edilen ve çağdaş yaşamın her türlü konforunu barındıran Kasr-ı Nehroz, konuklarına tarihin derinliklerini yaşatacak özelliklere sahip sıradışı bir yapıdır. Eski mimariden ödün vermeden restore edilen otelde, 23 adet standart iki kişilik oda, 2 adet tek kişilik oda, 3 adet üç kişilik oda ve 2 adet aile süiti olmak üzere toplam 30 oda bulunmaktadır.Mithat Yenigün’ün sanayi firmaları hangileridir?


Noviy Den: 2003 yılında beton imalatları ve çeşitli taahhüt işleri yapmak üzere Rusya Federasyonu Perm şehrinde kurulmuştur. 160 m3/saat kapasiteli beton santrali, 4 adet beton pompası, 7 adet transmikseri, 2.000 ton kapasiteli çimento siloları ve çeşitli iş makineleri ile hali hazırda Sochi şehrinde hizmet veren Noviy Den, kaba inşaat işlerinde de faaliyet göstermektedir.


Diyartuğ Tuğla ve Kiremit San. ve Tic. A.Ş.: Diyartuğ Tuğla ve Kiremit San. ve Tic. A.Ş., 5.500 m2 kapalı alanlı tuğla fabrikası ve 84 m. uzunluğunda bir adet tünel pişirme fırını, 38 adet yapay kurutma odası ve 7.000 m2 alandaki doğal kurutma sundurması ile hizmet vermektedir. Fabrikanın yıllık üretim kapasitesi 8,5 cm'lik tuğla bazında 20 milyon adet olup, ürünler TSE belgelidir.Mithat Yenigün’ün danışmanlık firması hangisidir? 


AGM Stratejik Çözümler A.Ş.: AGM Stratejik Çözümler A.Ş. 2007 yılında proje finansmanı ve öncelikli olarak Avrupa Birliği projeleri alanında hizmet vermek amacıyla Ankara'da kurulmuştur. Avrupa Birliği ve Kalkınma Ajansları tarafından desteklenen hibe projelerinin Proje Döngüsü Yönetimi (Project Cycle Management - PCM) yöntemiyle hazırlanması ve uygulanmasında danışmanlık ile proje değerlendirme raporlarının yanı sıra, PCM eğitimlerinin verilmesi ve yabancı firma ve kuruluşlara yerel ihtiyaçlarının karşılanmasında destek olunması AGM Stratejik Çözümler A.Ş.'nin çalışma alanları arasındadır.


AGM Stratejik Çözümler A.Ş., ayrıca TÜBİTAK tarafından her ölçekten sanayi kuruluşuna, üniversitelere, belediyelere, diğer kamu kurumlarına ve bağımsız araştırmacılara Ar-Ge çalışmalarına yönelmelerini ve karşılıklı işbirlikleri geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla yürütülen programlar kapsamında çeşitli projeler için sağlanan ulusal ve uluslararası desteklere ulaşılması ve bu desteklerin doğru kullanılması için danışmanlık hizmeti vermektedir.Mithat Yenigün ve Yenigün Şirketler Grubu’nun iletişim bilgileri nelerdir? 


Merkez Ofis


Adres: Doğukent Bulvarı, Birlik Mah. 488. Sok. No:7 Çankaya / Ankara 06610 Türkiye 

Telefon: +90 312 468 28 68

Fax: +90 312 428 15 77

E-Posta: yenigun@yenigun.com.tr

Web Adresi: www.yenigun.com.tr