Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Nazım Can Cihan

Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği’nin başkanıdır. Adını, Emek Sineması’nın yıkılma işlemi ile duyurmuştur.Nazım Can Cihan


Nazım Can Cihan kimdir?


Nazım Can Cihan; restoratördür. 1982 yılında doğmuştur. Lise eğitimini Şişli Kurtuluş Lisesi ve Eyüp Alibeyköy Lisesi’nde tamamlamıştır. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Restorasyon bölümü mezunudur. NCC Restorasyon şirketinde görev almaktadır.


Cihan, Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği Başkanıdır. 


Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği nasıl bir oluşumdur?


Restoratörler ve Konservatörler için toplanma platformu oluşturmak amacı ile 27 Temmuz 2011 tarihinde kuruldu. Dernek, 22 Ocak 2012 tarihinde ise Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi ve Yönetim Kurulu’nu seçti. 


Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız


Nazım Can Cihan, Emek Sineması’nın yıkımı ile ilgili neler söyledi?


Tüm Restoratörler ve Konservatörler Derneği Başkanı Restoratör Nazım Can Cihan, Emek Sineması’nın yıkımı ile ilgili dernek adına şu açıklamalarda bulundu:


Emek Sineması ve çevresindeki yapılar için hazırlanan proje iddia edildiği gibi bir koruma projesi değil, bir yıkım projesidir. Onayladığımız bir yöntem olmasa da bir kültür varlığı yapının taşınması söz konusu olduğunda bu yapının bütüncül bir şekilde ele alınması gerekir... Sadece süslemelerin sökülmesi, cephenin korunması ve yapının kalan bölümlerinin yıkılması, ardından sökülen süslemelerin birkaç kat yukarıdaki eklenti bir yapıya yerleştirilmesi teknik olarak ne taşıma ne de korumadır. Tüm evrensel korunma ilkeleri kültür varlıklarının zorunlu haller dışında yerinde koruması gerektiğini ön görür.


Nazım Can Cihan’ın iletişim bilgileri nedir?


Adres: Kemankeş Mah. Mumhane Cad. No: 29 D: 12  Beyoğlu İstanbul

Tel: Nazım Can Cihan (Başkan) 0532 287 9511

Tel: Alper Kılıç (Başkan yardımcısı) Tel:0530 930 30 93

E Posta: info@restoratorlerdernegi.com

Web: www.restoratorlerdernegi.com

Facebook üzerinden iletişime geçmek için tıklayınız 

Twitter üzerinden iletişime geçmek için tıklayınız