Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Pimapen doğrama

Kapı veya pencerelerin çabuk çürüyen ağaç yerine; ısı ve zamana dayanıklı plastik esaslı bir malzemeyle çevrelenmesini sağlayan doğrama markalarından biridir.Pimapen doğrama


Pimapen doğrama nedir?


Pimapen doğramanın oluştuğu madde PVC’dir. PVC ise Poli-Vinyl-Chlorid [Poli -Vinil - Klorid]” kimyevi isimlerinin baş harfleridir. PCV doğrama da kapı, pencere, kanat, orta kayıt, siding gibi elemanların hazırlanmasında kullanılan profillere denir.


Pimapen markası adı altında oluşan doğrama modeline Pimapen doğrama adı verilmiştir. Bu doğrama çeşitleri; sürülebilen, katlanabilen, tek kanatlı, karolaj çıtalı, çift kanatlı olmak üzere toplamda 5 adettir. 


Pimapen doğrama genellikle pencerelerde, kapılarda, panjurlarda, kepenk ve sinekliklerde kullanılmaktadır. Tavan sistemlerinde ve kış bahçe sistemlerinde de uygulanmaktadır.Pimapen doğrama


Pimapen doğrama ölçüsü nasıl alınmaktadır?


Yatayda, alttan ve üstten olmak üzere en az 2 yerden, hatta gerekirse 3. ölçü olarak orta kısımdan ölçü alınmalıdır. (kapı veya yüksek doğramalarda ) Düşeyde ise sağ ve soldan olmak üzere en az 2 yerden, hatta uzun doğramalarda, yaklaşık her metrede bir, yükseklik ölçüsü alınmalıdır.


Değiştirme işlemi sırasında ise Pimapen doğrama ölçüsü şu şekilde alınır;


Yatayda, dış sıvadan, dış sıvaya olan ölçü alınarak sıva içine girme payı olarak, 10+10=20 mm ilave edilir. Düşeyde ise, üstte dış sıvadan, altta denizlik üzerine kadar, alınan ölçüye, sadece üstteki sıva içine girme payı olarak, 10 mm ilave edilerek, Pimapen imalat ölçüsü belirlenir.


Kaba inşaat işlerinde de Pimapen doğrama ölçüsü şöyle alınır;


Camların montajı, ince sıvadan sonra yapılacağı için, doğramaların içteki cam yatakları, harç dolmaması için naylon ile sarılarak korumaya alınmalıdır. Önce sıva yaklaşık 1 cm doğramanın üzerine binecek şekilde yapılır. Genişlik ölçüsünden, toplamda 2+2= 4 cm (kaba sıva payı olarak) eksiltilir. Yükseklik ölçüsünden ise, üstten 1 cm, alttan, kapılar için döşeme payı, pencereler için parapet ve denizlik payı olarak yaklaşık 6 cm eksiltilerek Pimapen doğrama ölçüsü belirlenir.


Pimapen doğrama resimleri nasıl çizilmelidir?


-Resimler, daima içten bakışa göre çizilmelidir.

-Çizimler ölçekli ya da orantılı olarak çizilmelidir. 

-Ölçüler milimetre olarak yazılmalıdır.

-Ölçüler kenardan aksa, akstan aksa ve toplam olarak verilmelidir. 

-Her doğrama tipi için cam cinsi belirtilmelidir. 

-Açılan kanat ölçüleri, her tür siparişte eşit ölçüye getirilip, değişen ölçüler sabit kısımlarda bırakılmalıdır.

-Sipariş resimlerinin altına, tümüne yönelik yardımcı ve yan malzeme listesi yazılmalıdır. ( bağ pr, L pr, kutu pr, dübel, vida, silikon, kol v.b. ) 

-Değiştirme işlerinde, ölçü alındıktan sonra, mevcut doğramaların genel kullanılmalarında bir rahatsızlık olup olmadığı, müşteriye sorulmalıdır. Pencere tiplerinde değişiklik isteniyor ise, değişikliğin bina dış cephesi de düşünülerek değerlendirilmesi gerekir. 

-Müşteri ile varılan son karara göre, düzgün bir şekilde, ölçekli, (gerekirse perspektif anlatım şekli ile açılış yerleri ve yönleri, camlar, lambriler belirtilerek ) bütün doğramalar çizilir.


Pimapen doğrama terleme yaptığında ne yapılmalıdır?


Pimapen doğrama terleme yaptığında; öncelikle havanın içindeki su buharı azaltılmalıdır. Su buharı üreten en büyük kaynaklar banyo ve mutfaklardır. Mutfak ve banyoların kapıları daima kapalı tutulmalı, banyolar havalandırma pencereleri ile mutfaklarda aspiratör ve baca yolu ile havalandırılmalıdır.


Evin içinde çamaşır kurutulmamalıdır.


Evlerde başka nem kaynakları var ise havalandırma süresi arttırılmalıdır.


Terlemeyi azaltmanın en kesin çözümü evleri havalandırmaktır. Bu havalandırma, cam yüzeyindeki buğulanma ( terleme ) kaybolana kadar periyodik şekilde devam etmelidir.


Pimapen doğrama modelleri hangileridir?


Birçok pencere, kapı sistemlerinde kullanılan Pimapen doğramanın bazı modelleri şunlardır: 


Pimapen S-7500 Fantasia, Pimapen S-7000 Maximus, Pimapen S-7000 Horizon, Pimapen S-6000 Quadro, Pimapen S-6000 Classic, Pimapen S-7700 Slider, Pimapen S 9500 Slider, Pimapen panjur sistemleri, Pimapen kaplama sistemleri, Pimapen havalandırma profilleri, Pimapen sineklik sistemleri, Pimapen cephe giydirme sistemleri.


Pimapen nasıl bir markadır?


Pimapen, Enka Grubuna bağlı olan PİMAŞ firmasının hayata geçirdiği bir üründür. PİMAŞ; 1982 yılında PVC pencere sistemi Pimapen’i hayata geçirdi. PVC pencere sistemi olduğu için bundan sonra yapılan tüm PVC pencere sistemlerinin birçoğu da pimapen olarak adlandırılmaya başlandı. 


Pimapen hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için tıklayınız


Pimapen iletişim bilgileri nedir?


PİMAŞ PLASTİK İNŞAAT MALZEMELERİ A.Ş.

Adres: Beylikbağı Mah. İstanbul Cad. No: 29 41420 Gebze KOCAELİ - TÜRKİYE

Tel: 0.262 677 77 77 (PBX) Faks: 0.262 677 77 00


ANKARA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 

Adres: Yıldızevler Mahallesi 4. Cadde 714. Sokak Vizyon Plaza No: 5 Daire: 8 Yıldız/Çankaya 

Tel: 0312 441 73 98/99 - 0312 441 73 69 - 0312 441 50 41

Faks: 0312 440 14 04


ADANA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ 

Adres: Beyazevler Mahallesi Adnan Kahveci Bulvarı Yeterler 2 Apartmanı Zeminkat Seyhan/Adana

Tel: 0322 233 52 13 ( 2 HAT ) - 233 70 23 Faks: 0322 233 52 15