Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sembol İnşaat

Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince’nin Tufan Aytekin Gültekin ile beraber kurduğu inşaat firmasıdır. Sembol İnşaat, Türkiye’de Rixos Otelleri’ni ve yurtdışında da 1,5 milyon m2’den fazla alanı inşa etmesiyle bilinir.
Sembol İnşaat

Rixos Premium Bodrum


Sembol İnşaat’ın patronu kimdir?Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tufan Aytekin Gültekin’dir. Tufan Aytekin Gültekin kimdir?1962 yılında Antalya, Yeleme’de doğdu. 1985 yılında ODTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu ve 1985 yılında Gültekin Mimarlık ofisini Antalya’da kurdu. 1995 – 1998 yılları arasında Antalya Büyükşehir Belediye’sine danışmanlık yaptı.Sembol İnşaat’ın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanıdır. Sahip olduğu 25 yıllık tecrübe ile Türk Mimarlar Odası’ndan ve bir çok otoriteden ödüller almış ve özgün projelere imza atmıştır.Sembol İnşaat ne zaman kuruldu? Firma neler yaptı?Sembol İnşaat 2000 yılından beri faaliyette olup, önemli projelere imza atmıştır. Çok sayıda beş yıldızlı oteller, alışveriş merkezleri, çok amaçlı spor merkezleri, kültür ve eğitim tesisleri, medya merkezleri, iş merkezleri ve kuleleri, sergi ve kongre merkezleri projelerini hayata geçiren Sembol inşaat, Türkiye, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, Hırvatistan, BAE ve Libya’da 1,5 milyon m2’den fazla alan inşaa etmiştir. Sembol İnşaat’ın sahip olduğu network ile dünyanın bir çok coğrafyasında büyük çaptaki projeler taahhüt edilen zamanda kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Sembol İnşaat’ın gerçekleştirdiği projelerden ikisi; Kazakistan’daki Han Çadırı Alışveriş ve Eğlence Merkezi ile Barış Sarayı dünyanın simgeleşen sekiz yapısının arasına girmiştir.Sembol İnşaat’ın yönetim kurulunda kim hangi görevde?    


Sembol İnşaat

Tufan Aytekin Gültekin – Yönetim Kurulu Başkanı ve Fettah Tamince – Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı.Fettah Tamince kimdir?


Fettah Tamince hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Sembol İnşaat’ın tamamlanan projeleri hangileri?


Sembol İnşaat

Rixos Tekirova Antalya – Türkiye


Papillon Ayscha Antalya – Türkiye,  Rixos Tekirova Antalya – Türkiye, Rixos Premium Bodrum Bodrum – Türkiye, Victoria Hotel Donetsk – Ukrayna, Amara Wing Resort Antalya – Türkiye,  Metallurg Hotel & Sports Complex Donetsk – Ukrayna, Volgograd Shopping Center “Piramida” Volgograd – Rusya, Rixos Premium Belek Antalya – Türkiye, Rixos President Astana Astana – Kazakistan, Rixos Prykarpattya Kiev – Ukrayna, The Pyramid: Palace of Peace and Reconciliation Astana – Kazakistan, Rixos Libertas Dubrovnik Dubrovnik – Hırvatistan,  Donetsk City Shopping Center Donetsk – Ukrayna, Palm Deira Sales Center Dubai – U.A.E. The Palace of Independence Astana – Kazakistan, İstanbul Congress Center İstanbul – Türkiye, Astana Arena Stadium Astana– Kazakistan, Parkview Office TowerAlmaty – Kazakistan, Astana Kindergarten “Karlygash”Astana – Kazakistan,  Zabeel Saray Dubai – U.A.E., Zabeel Saray Royal Residences Dubai – U.A.E., Rixos Al Nasr Tripoli Tripoli – Libya, Khan Shatyr Shopping & Entertainment Center Astana – Kazakistan, Nursultan Nazarbayev University Astana – Kazakistan, Rixos Almaty Almaty – Kazakistan, 54 VIP Villas Sirte Sirte – Libya, Astana Media Center Astana – Kazakistan, Ice Palace “Alau”Astana – Kazakistan, Hazret Sultan Mosque Astana – Kazakistan.Sembol İnşaat’ın devam eden projeleri hangileridir?


Sembol İnşaat

Alupka Villas - Yalta, Kırım, Ukrayna
Mriya 5 star Resort Hotel, Nursultan Nazarbayev University Stage II – Phase 1, Astana Library, Alupka Villas, Gorky Gorod Entertainment & Shopping Center, Gorky Gorod Sberbank Guest House, Astana National Military Academy_ Stage 1, Khan Shatyr Residences, Antalya Theme Park ve Dream of Phaselis. Sembol İnşaat

Mriya 5 Star Hotel and Resort Complex - Yalta, Kırım, UkraynaSembol İnşaat hangi haberlere konu oldu?Galataport için pazarlık görüşmeleri 16 Mayıs'ta! (Hürriyet Gazetesi, Mayıs 2013)


Doğuş Holding, Alsim Alarko, Polimeks - Folkart - Sembol OGG, Torunlar GYO, Global Yatırım Holding-Özak GYO-Delta İnşaat OGG'nin teklif verdiği Galaport ihalesi için pazarlık görüşmeleri 16 Mayıs'ta yapılacak...

30 yıl süreyle işletme hakkı verilerek özelleşecek Galaport ihalesi için pazarlık görüşmelerinin yapılacağı tarih belli oldu. Doğuş Holding, Alsim Alarko, Polimeks - Folkart - Sembol OGG, Torunlar GYO, Global Yatırım Holding-Özak GYO-Delta İnşaat OGG'nin teklif verdiği ihale için nihaş pazarlık görüşmeleri 16 Mayıs tarihinde yapılacak.

Fettah Tamince, Bodrum Cennet Koyu için TMC'ye ortak oldu! (Vatan Gazetesi, Temmuz 2012)

Rixos Otelleri ve Sembol İnşaat’ın sahibi Fettah Tamince, şirketin Turgay Ciner, Mehmet Cengiz ve Zafer Yıldırım’la birlikte 4’üncü ortağı olarak Bodrum’u dünyaya tanıtacak turizm projesi için kolları sıvadı

Tamince, Cennet’e girmek için rekabet ettiği TMC’ye şimdi de ortak oldu. Rixos Otelleri ve Sembol İnşaat’ın sahibi Fettah Tamince, Bodrum’da Cennet Koyu’na komşu 678 bin 963 m2’lik arazinin ihalesine önce Torunlar Grubu ile birlikte girdi, sonra ihaleyi 277 milyon liralık teklifle kazanan TMC Mazıdağı Fosfatları Sanayi’ye ortak oldu. 


Maliye Bakanlığı’nın Bodrum’un Gölköy bölgesinde bulunan 678 bin 963 metrekarelik arazi için 12 Temmuz’da düzenlediği ve 277 milyon TL’lik teklifle TMC Mazıdağı Fosfatları Sanayi’nin kazandığı ihaleye Torunlar Grubu ile birlikte teklif veren Sembol İnşaat’ın sahibi Fettah Tamince, ihalenin ardından kıyasıya rekabet ettiği TMC’ye ortak oldu. Şirkete Turgay Ciner ve Mehmet Cengiz’le birlikte ortak olan Zafer Yıldırım, dördüncü ortak olarak Fettah Tamince’nin kendilerine ortak olma teklifi getirdiğini ve bunu kabul ettiklerini söyledi. Rixos Otelleri’nin sahibi Tamince ile işbirliklerinin yeni olmadığını söyleyen Yıldırım, “Kendisi üçümüzün de otellerini zaten işletiyordu. Ortaklarımızdan Mehmet Cengiz aracılığıyla bize ortak olmayı talep etti, biz de bu yeni ortaklığı onayladık. Tamince, Turgay Ciner, Mehmet Cengiz ve Zafer Yıldırım’la birlikte 4’üncü ortağımız oldu” dedi. Turistik tesis yapımına uygun olan ve Bodrum Yarımadası’nın en değerli bölgesi Göltürkbükü’nde Mandarin Oriental tarafından işletilecek Cennet Koyu’na komşu ikinci denize sıfır arazide arazinin 12 Temmuz’da kapalı turlar ve açık artırma yöntemiyle gerçekleştirilen ihalesinde 9 firma teklif vermiş, bunlardan 4’ü açık artırmaya katılmıştı. Birbirine yakın tekliflerin olduğu ve firmaların kıyasıya rekabet ettiği ihaleyi 277 milyon TL’lik teklifle kazanan TMC şirketini sırayla 275 milyon TL’lik teklifle NATA İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş ve 263 milyon TL’lik teklifle Torunlar-Sembol Ortak Girişim Grubu izlemişti.


TMC Mazıdağı Fosfatları Sanayi’nin yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırımla Bodrum’u dünyaya tanıtmayı hedeflediği projenin şu anda tapu alma süreci devam ediyor. Detayları 3-5 ay içinde netleştirilecek projenin yabancılara hitap etmesi ve 2013 yılında başlatılması öngörülüyor.Sembol İnşaat, Kazakistan'da VIP odalı cami inşa etti! (Emlakkulisi.com, Temmuz 2012)


Kazakistan Astana'da nikah salonlu ve VIP odalı Hazret Sultan Cami inşa edilen cami törenle açıldı

8 bin kişilik kapasiteye sahip olan Astana Hazret Sultan Camii’nin açılış töreninde, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Sembol İnşaat Kurucuları Fettah Tamince ve Aytekin Gültekin katıldı. Açılış, Nazarbayev’in doğum günü olan 6 Temmuz’da gerçekleştirildi.


Toplamda 17 bin metrekarelik alan üzerine kurulu ve 8 bin kişilik kapasiteye sahip Hazret Sultan Camii’nde 77 metre yüksekliğe sahip dört minare ve yüksekliği 52 metre olan toplam 10 kubbe bulunuyor.


Sosyal bir tesis olarak inşa edilen caminin ibadet bölümlerinin yanı sıra taziye salonları, kütüphaneler, nikah salonları, arşiv, lojmanlar, ofisler, 400 kişilik yemekhane, VIP odalar, el ayak kurutma ve terlik odaları gibi mekanlar da bulunuyor. 


30 bin metrekarelik yeşil alanı da bulunan Hazret Sultan Camii’nin inşası sırasında yaklaşık 1.500 kişi çalıştı. Cami yapımında Türkiye’den malzeme kullanılmaya özen gösterilirken, mermer ve dış cephe kaplamalar, vitray camlar gibi pek çok malzeme Türkiye;den götürüldü. İslam kültürü ile Kazak kültürünün kaynaştığı iç süslemelerde Türkiye, İtalya ve Kazakistan’dan gelen sanatçılar çalıştı. Camide kullanılan çiniler ise İznik’ten tedarik edildi.Bodrum'daki dev araziye Torunlar-Sembol İnşaat teklif verdi! (Hürriyet Gazetesi, Temmuz 2012)


Maliye'nin Bodrum'da satışa çıkardığı 678 dönümlük dev araziye inşaat sektörünün en büyüklerinden Torunlar GYO ve Rixos'un patronu Fettah Tamince'nin ortak olduğu Sembol inşaat birlikte teklif verdi

Bodrum'un Gölköy bölgesinde bulunan arazi tam 678 bin 963 metrekare. Cennet Koyu'nun sağında yer alan yarımada üzerinde herhangi bir yapılaşma veya tarımsal faaliyet bulunmuyor. Turistik tesis yapımı için uygun olan araziye toplam 9 firma teklifte bulundu.


Teklif sahipleri şöyle:


- AGT Gayrimenkul Yatırım ve Turizm A.Ş.


- TMC Mazıdağı Fosfatları Sanayi ve Ticaret A.Ş.


- Gemlik Gübre Sanayii A.Ş.


- Tutis Turizm Ticaret Seyahat A.Ş.


- İç-Me Turizm İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.


- Sigma Kalite ve Yönetim Danışmanlığı İç ve Dış Ticaret Ltd. Şti.


- NATA İnşaat Turizm Ticaret ve Sanayi A.Ş.


- Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş.


- Torunlar-Sembol Ortak Girişim Grubu


3.8 MİLYAR LİRALIK PORTFÖYÜ VAR


Torunlar GYO en son Paşabahçe’de Tekel’in arazisi için açılan ihaleyi 355 milyon lira ile kazanarak gündeme gelmişti. Bu araziye otel yapmayı planlayan şirket toplam 3.8 milyar TL’lik bir gayrimenkul portföyünü yönetiyor.


Portföyünde halihazırda beş alışveriş merkezi bulunan şirket, İstanbul'un dev projelerinden biri olan Mall Of İstanbul’un yapımına devam ediyor. Buraya Türkiye'nin en büyük AVM’lerinden biri yapılacak. Ayrıca Torunlar GYO'nun Ali Sami Yen projesinde de yüzde 65 payı bulunuyor. Aynı projede Torun Yapı'nın payı da yüzde 30.


AĞIRLIKLI YURTDIŞINDA PROJE YAPIYOR


Rixos'un patronu Fettah Tamince ve Aytekin Gültekin ortaklığında 2000 yılında kurulan Sembol İnşaat ise özellikle yurtdışında büyük projelere imza attı. Gültekin'in Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yaptığı şirket Kazakistan, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Hırvatistan ve Türkiye'de Rixos otelleri başta olmak üzere onlarca projeyi tamamladı. Şirketin Kazakistan ve Ukrayna'da halen devam çeşitli projeleri bulunuyor.Sembol İnşaat iletişim bilgileri nelerdir? Istanbul Headquarters


Adres: Nispetiye Caddesi, Akmerkez E Blok, Kat: 11 Etiler – İstanbul / Türkiye


Telefon: +90 212 282 25 10


Fax: +90 212 282 25 30


E-mail: info@sembolinsaat.com.tr


Antalya Branch Office


Adres: Çağlayan Mah. Barınaklar Blv. No:59 07230, Antalya / Türkiye


Telefon: +90 242 310 89 89


Fax: +90 242 310 89 90


E-mail: info@sembolinsaat.com.tr


Almaty Office


Adres: Dostyk Street No:53 050002, Almaty Kazakhstan


Telefon:  +7 7272 991 033


Fax: +7 7272 724 613


E-mail: info@sembolinsaat.com.tr


Astana Office


Adres: 010000,ASTANA Kabanbay Batry Avenue 26 Astana – Kazakhstan


Tel: +7 7172 700 340


E-mail: info@sembolinsaat.com.tr


Web Adresi: www.sembolinsaat.com.tr