Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Süleyman Dişli kimdir?

Adapazarı Belediyesi’nin Sangarius AVM ihalesine fesat karıştırdığı iddiasıyla gözaltına alınan ve serbest bırakılan AK Partili başkanı. Süleyman Dişli, Silivri’deki arsaların imar durumunu değiştirdiği suçlamalarıyla karşı karşıya gelen Şaban Dişli’nin ve Sapanca’da yine imar konusunda suçlanan Davut Dişli’nin kuzenidir.Süleyman Dişli kimdir?
Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli


Süleyman Dişli nerede doğdu, eğitimini nerede tamamladı?1962 yılında Sakarya ili Kamışlı köyünde doğdu. İlköğretimini Arifiye Neviye İlkokulunda, Orta ve Lise eğitimini Adapazarı'nda tamamladı. İktisat Fakültesi mezunu olan Dişli, bir süre serbest ticaret yaptıktan sonra 1996 yılında Adapazarı Belediyesi'nde İdari İşler Başkan Yardımcısı oldu.Süleyman Dişli ne zamandır Adapazarı Belediye Başkanı?Sırasıyla Belediye Teftiş Kurulunda müfettişlik, Büyükşehir Belediyesinde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü. 28 Mart 2004 tarihinde Adapazarı Belediye Başkanlığına seçildi. Beş yıllık başarılı bir hizmet döneminden sonra 2009 yılında yapılan Mahalli İdari seçimlerinde yeniden Belediye Başkanlığına seçilen Süleyman Dişli, evli ve beş çocuk babası olup İngilizce ve Arapça bilmektedir.Süleyman Dişli hangi iddia ile gözaltına alındı?Hurriyet.com.tr’nin 24 Eylül 2013 tarihli haberine göre; Sakarya'nın merkez Adapazarı Belediye Başkanı AK Parti'li Süleyman Dişli ve Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Özüm'ün de aralarında bulunduğu 6 kişi, 'ihaleye fesat karıştırmak' suçlamasıyla gözaltına alındı.


Gözaltıların, Sakarya Cumhuriyet Savcılığı tarafından bir yıl önce başlatılan 'Sangarius' adlı alışveriş merkezi ve spor kompeksi ihalesi ile ilgili soruşturma kapsamında gerçekleştirildiği belirtildi. Savcılık talimatıyla harekete geçen polis tarafından gözaltına alınan Başkan Süleyman Dişli ve Belediye Başkan Yardımcısı Rıdvan Özüm'ün de aralarında bulunduğu 6 şüphelinin ifadelerinin alındığı bildirildi. Sangarius AVM olayı nedir? Detaylar için tıklayın! 


Süleyman Dişli, ne zaman serbest kaldı?Haberturk.com’un 24 Eylül 2013 tarihinde saat 19:38’de yayınladığı habere göre; ihaleye fesat karıştırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan Adapazarı Belediye Başkanı serbest bırakıldı. 


Sakarya'da ihaleye fesat karıştırıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınarak tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen 8 kişi serbest bırakıldı.


Adapazarı Belediyesi tarafından ihale yoluyla yaptırılan "Sangarius" isimli alışveriş merkeziyle ilgili ihaleye fesat karıştırıldığı iddialarına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında savcının tutuklama talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk ettiği Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli, belediye başkan yardımcısı, belediye encümen üyeleri ve bir avukatın da bulunduğu 8 kişi serbest bırakıldı. Mahkeme şüphelilere yurtdışı yasağı getirdi.


Soruşturmada 2 kişi savcılık sorgularının ardından serbest bırakılmıştı.


Adapazarı Belediyesi'nce eski Hayvan Pazarı mevkisinde yapılan ve kaba inşaatı büyük ölçüde bitirilen alışveriş merkezi tamamlanamayınca belediye ihaleyi feshetmişti. Belediye 12 Haziran'da alışveriş merkezini yeniden ihale etmişti.Süleyman Dişli’nin kuzeni Şaban Dişli’yi hangi haberlerden hatırlıyoruz?İşte Şaban Dişli’yi AKP Genel Başkan Yardımcılığı’ndan istifa ettiren o haber; İmar değişti, AKP’li Dişli ve ortağı 3.5 milyon dolar kazandı (Hürriyet Gazetesi, 12 Ağustos 2008)


AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin imzaladığı bir protokol, Silivri’deki bir arazinin imar değişikliğiyle 1.5 yılda kendisi ve ortaklarına 3.5 milyon dolar kazandırdığını ortaya koydu.


Dişli’nin ortağı olduğu şirketin aldığı arazi, imar değişikliği sonrasında Tesco Kipa’ya 8.6 milyon dolara satıldı. İmzalanan protokole, Dişli’ye de 1 milyon dolar ödenmesi maddesi kondu. 


AKP Genel Başkanı Yardımcısı Şaban Dişli ile ortaklarına bir buçuk yıllık bir sürede yaklaşık 3.5 milyon dolar kazandıran imar değişikliğinin belgeleri ortaya çıktı. Dişli ile ortaklarının imzaladığı 31 Ağustos 2006 tarihli protokolde, Silivri’deki üç parsel arazinin 2.2 milyon dolarının banka kredisi, bir kısmının da öz kaynakla karşılanarak "tüm ticari taramalar ve imar değişiklikleri sonrasında" 8.6 milyon dolara satılması ve teminat olarak kendi parasını gösteren Dişli’ye 1 milyon dolar ödeneceği hükme bağlandı. Protokol ile, imar değişikliği yapılacağı bir yıl öncesinde belgelenen Silivri arazisi üzerinde gerçekten de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2 Nisan 2007, Silivri Belediyesi’nin de 11 Mayıs 2007 tarihli kararlarıyla değişiklik yapılarak arsa Tesco Kipa’ya satıldı. 


Kipa Tesco’ya satıldı


Dişli ile ortakları, Türkiye’ye, İzmir kökenli perakende zinciri Kipa’yı satın alarak giren dünya devi Tesco’ya yapılan bu satışla 3.5 milyon dolar kazandı. Geçen hafta Kurtköy’de mağaza açan Tesco, yıl sonuna dek açmayı planladığı Silivri’deki mağazanın kurulacağı 19 dönümlük arazi için, Akademi Ofset Matbaacılık’a 17.5 milyon YTL ödediği haberleri basında daha önce yer almıştı. AKP’li Dişli’ye, Silivri’deki arsanın 8.6 milyon dolara satıldıktan sonra 1 milyon dolar ödeneceğini hükme bağlayan sözkonusu protokolde de Akademi Ofset adına Mehmet Karasu’nun imzası bulunuyor. Aziz Sezginer ile Mehmet Solak’ın "birinci ve ikinci şahit" sıfatıyla imzalarının bulunduğu protokol metni şöyle:


Kredi Denizbank’tan


"Silivri İlçesi, 79 Ada, 6,7,8 no’lu parsellerin kısmen özkaynak, kısmen de (2 milyon 200 bin dolar) Denizbank kredisi ile alınıp (Akademi Ofset A.Ş’nin üzerine) tüm ticari taramalar ve imar değişiklikleri sonrasında gerçekleşeecek satışından (8 milyon 600 bin dolar) Şaban Dişli’nin şahsına veya işaret edeceği özel veya tüzel kişiliğe, sözkonusu banka kredisinden kaynaklı faiz, harç ve bunun gibi tüm masraflar içinden düşülmek ve hesaplanmak kaydıyla, brüt 1 milyon dolar ödenmesi, peşinen kabul edilmiştir." CHP: İş takipçiliği yaptı 1 milyon dolar komisyon aldı


CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Şaban Dişli’nin Silivri ilçesinde E5 ana karayolunun kenarındaki parselle ilgili "iş takibi" protokolü yaptıktan sonra arsanın değerini artırarak rant sağladığını öne sürdü. "Bu belge para karşılığı iş takipçiliğinin sıradanlaştığının, olağan hale getirildiğinin tipik bir örneğidir" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Sözleşme 31 Ağustos 2006 tarihlidir. Arsa düşük yoğunluklu imarlı olarak satın alındıktan sonra, önce 2 Nisan 2007’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde imar planı değiştirilerek gereği için Silivri Belediyesi’ne gönderilmiştir. Yapılan değişiklikle otopark alanı emsale dahil olmaktan çıkarılmış, ticaret alanlarında ise yapı boyutları tümüyle serbest bırakılmıştır. Bu değişiklik 11 Mayıs 2007’de Silivri Belediye Meclisi toplantısında CHP’li üyelerin ret oyuna karşılık, AKP’lilerin oylarıyla aynen kabul edilmiştir. Bu değişiklik, arsa sahiplerine olağanüstü rant sağlamıştır."


İbret belgesidir


Kılıçdaroğlu, Şaban Dişli’nin protokole bağlanan 1 milyon doları alıp almadığını tekrar sorarak, şunları dile getirdi: "Dişli, imar durumunu değiştirmek karşılığı 1 milyon dolar iş takibi ücreti talep etmiş ve bu talebi ilgili şirket tarafından yazılı bir protokole bağlanmıştır. Şimdi soruyorum, bu rantı karşılığı olarak Şaban Dişli, 1 milyon dolar aldı mı? Düne kadar fakir fukara, garip gurebadan söz eden AKP yönetimi ve Sayın Başbakan bu iş takipçiliği karşısında merak ediyorum ne yapacak? Sayın Dişli, para karşılığında iş takibi yapacağına ilişkin bir belgeyi şahitler huzurunda imzalamaktan kaçınmamaktadır. Bu iş takibinin artık AKP döneminde meşrulaştığının bir ibret belgesidir. İş takibi belgelerinin altına genel başkan yardımcıları imza atmakta, sanki bir banka muamelesi yapılır gibi iş takibi işlemi yapılmaktadır. Dişli, AKP’nin ekonomi işleri ile ilgili MYK üyesidir. Bu belge Dişli’nin ekonomiden, kendi ekonomisini anladığını göstermektedir. Temiz eller temiz politikacılar sayesinde hayata geçirilir. Bu belgenin altına imza atanların elleri temiz olamaz, bunları partilerinde himaye edenlerin de elleri ve vicdanları temiz olamaz."Dişli: O 1 milyon doları dışardaki hesabımdan teminat diye getirmiştim


AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, sözkonusu protokolde kendisine ödeneceği belirtilen 1 milyon doların, kendisinin bu arsa satışı için, "teminat" niteliğinde koyduğu ve yurt dışındaki mevduat hesabından getirdiği, 1 milyon doların karşılığı olduğunu söyledi. Dişli, bu arsa satışından kendisi ve ortaklarına yaklaşık 3.5 milyon dolar kaldığını ifade etti. Dişli Hürriyet’e, protokole konu olan parsellerin, ortağı bulunduğu Akademi Ofset’in Silivri’deki arazisine "komşu" ve diğer ortaklar Aziz Sezginer ile Mehmet Solak’a ait olduğunu kaydetti. Bu arsa için banka ile üçlü toplantı yaptıklarını ve tapu henüz elde olmadığı için ipotek konulamadığını, 1 milyon dolarlık mevduatını da bu nedenle getirdiğini belirten Dişli, "Protokolde imzası bulunan herkes, birlikte iş yaptığım kişiler" dedi. Dişli, şunları söyledi:


Ben de zekiyim


"En az onun kadar benim de zekam var. Herhalde iş takipçiliği yapsam böyle bir belgeye imza atmam. Özel bankadan kredi alınıp finanse edilmiş bir iş. Kendi paramı teminat olarak yatırmışım. Ondan sonra alınan bedel belli, satılacak rakam belli ve bu ticaretten çıkacak rakam belli. Vergisi, KDV’si ödenmiş, normal bir ticaret. Aynı kişiyle 1997’de Aleksta şirketini kurmuştuk. Orada yüzde 33 ortaklığımız vardı. Akademi’de daha düşük ortaklığım var. Başka şirketlerimiz de var. Sonra siyasete geçince bu ortaklıklarımı azalttım. Oradaki para yurt dışından getirdiğim mevduatım. Meclis’e yaptığım bildirimlerde bu kaynak da görülür, ortaklığım da görülür. Bunlar ne ekonomiye duyarlı, ne siyasi ahlaka duyarlı."


İmar değişikliği 


Dişli’ye 1 milyon dolar ödenmesini öngören sözkonusu protokolde, henüz imar değişikliği yapılmamış bir arsanın bir yıl sonra 8.6 milyon dolara satılacağının belli olması dikkat çekiyor.Dişli’nin kuzenlerine kötü haber (Hürriyet Gazetesi, 25 Eylül 2008) 


AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden, yolsuzluk iddiaları nedeniyle istifa etmek durumunda kalan AKP Milletvekili Şaban Dişli'nin yakınlarına ait Sapanca'daki Sırma Su Tesisleri'ne ruhsat verilmesi, imar planına yapılan itirazlara takıldı.


Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi'nin geçen ağustos ayında kabul ettiği, Şaban Dişli'nin kuzeni Davut Dişli'ye ait olan Sırma Su Tesisleri'nin de bulunduğu Mahmudiye Köyü'nü de içine alan 1/5000'lik ölçekli imar planı askıya çıkınca 8 itiraz geldi. Bu itirazlar nedeniyle dere yatağına yapıldığına ilişkin tutanaklar düzenlenen Sırma Su Tesisleri'nin ruhsat alması, imar planı kesinleşmediği için mümkün olmadı.


Bu durumda Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi imar düzenlemesine itirazlar yapıldığı için imar planının yeniden görüşülmesi için Belediye Meclisi'ne gönderecek. Meclis itirazları İmar Komisyonu'na havale edecek. İmar Komisyonu'nun inceleyip karar almasından sonra düzenleme yeniden Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne gelecek ve burada kabul edilirse yeniden askıya çıkartılacak. Askı süresince itiraz olmazsa, bu imar planına göre 1/1000 ölçekli plan yapılacak.


Büyükşehir Belediyesi yetkilileri bu sürecin en az 3- 4 ay süreceğini belirtirken bu durumda Sırma Su Fabrikası’nın ruhsat alabilmesi yerel seçim sonrasını bulacak.Süleyman Dişli ve Adapazarı Belediyesi iletişim bilgileri neler?Adres: Cumhuriyet Mahallesi Kolağası Sokak No:3 54100 Adapazarı/SAKARYA


Telefon:  0 264 277 5465


Faks:  0 264 279 9174


Web Adresi: www.adapazari.bel.tr/


                    suleymandisli.com