Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emlak vergisi arsa metrekare değerleri

Özellikle İstanbul’da bazı belediyeler tarafından 2010 yılına göre yüzde 400’e varan artışlar gösteren değer. Emlak vergisi arsa metrekare değerleri İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da 2010 – 2014 yılları arasında ne kadar arttı? İşte tablolarla açıklaması…Emlak vergisi arsa metrekare değerleriEmlak vergisi yeniden değerleme oranı İstanbul’da ne kadar artmalıydı?


Hürriyet Gazetesi’nin vergi uzmanı yazarı Şükrü Kızılot’un 07 Kasım 2013 tarihli ve “İstanbul yandı” başlıklı yazısına göre; “2014 yılı emlak vergisi ile ilgili olarak İstanbul’da yapılan artışlara bakınca insanın adeta dudakları uçukluyor. 


Gerçi İstanbul’un tamamı değil ama önemli kısmında, yüksek değer artışları var. Bir kısım belediyelerde yapılan artışları hala gizli tutuyor!


Emlak vergisine esas değerler, bundan önce 2010 yılı için takdir edilmişti. Buna göre, izleyen yılların değerleri de “yeniden değerleme oranı” baz alınarak;


- 2011 yılı için yüzde 3.85


- 2012 yılı için yüzde 10.26


- 2013 yılı için yüzde 7.80 oranında artırılmıştı.


- 2014 yılı vergi artışları için baz alınacak yeniden değerleme oranı da yüzde 3.93 olarak açıklandı. Buna göre, 2014 yılı için belirlenecek değerlerin (özellikli durumlar hariç), “2010 yılına göre” yüzde 30 civarında, bilemediniz yüzde 40 oranında artırılması gerekirdi.Emlak vergisi arsa metrekare değerleriO da ne?


Tabloda da gördüğünüz gibi, 2010 yılı değerinin yüzde 200, yüzde 300 hatta yüzde 400’ünü bulan artışlar var!

Tek kelimeyle “şok yaratan” bir artış bu..


Emlak vergisi nedir, detaylı bilgiler için tıklayın! 


Emlak vergisi değerinin tespitinde, arsa değeri neden çok önemli?


Terziye bir elbise diktirdiğinizi düşünün.


Elbisenin maliyeti: kumaş + terziye ödenen paradır.


Evlerin emlak vergisi değeri de; bina (daire) maliyeti + arsa değeridir.


Buna göre, konut, büro, dükkan, mağaza vb. işyerlerinde emlak vergisi değerinin tespitinde, “arsa değeri” çok önemli.


Arsa değerinin yüzde 100, 200 hatta 300-400 artırıldığı bölgelerde, gerçekte böyle bir artış yok.  Bu olayın özü; belirlenen bir değerin “enflasyona göre” güncellenmesidir. İstanbul’un bazı semtlerinde, enflasyon ötesi “inanılmaz artışlar” var.


Şimdi şu olaya bakar mısınız?


Vatandaşın evinin piyasa değeri 400 bin lira, emlak vergisi değeri yüksek belirlenen arsa değerinden dolayı 1 milyon lira!


Olacak iş mi bu?


Emlak vergisi beyannamesi nedir, nasıl hazırlanır? 


İstanbul dışında durum ne?


İstanbul’daki bazı belediyeler, diğerleri gibi uçmamış. Yüzde 50-100 civarında artış yapmış. Emlak vergisi arsa metrekare değerleri


Ankara, İzmir ve Bursa başta olmak üzere, birçok ilde, İstanbul’daki gibi yüzde 200-300 değer artışına rastlanmıyor. Bazılarında, enflasyon civarında artış yapılmış. İstanbul ve İstanbul gibi “keyfi zam” yapanlara, “dur” denilmeli.. 

Yoksa, vatandaş perişan olacak..İstanbullu, 2014’te gayrimenkul satarken neden zorlanacak?


2014’de, özellikle İstanbul’da gayrimenkul satacak olanların işi zor. Nedenine gelince, bazı semtlerde arsa m2 değerinin yüzde 300-400 hatta daha fazla artırılması, satışa konu arsa veya dairede, “gerçek değerinin çok üzerinde”, bir değer ortaya çıkartacak. Arsasını veya daire ya da işyerini satmak isteyen kişi de, tapuda emlak vergisi değerinin altında bir değer gösteremeyecek (Bkz. Harçlar K. Md. 63). Örneğin gerçek satış bedeli 500 bin TL, emlak vergisi değeri 900 bin lira olan bir gayrimenkul, 900 bin lira üzerinden gösterilecek ve bu değer üzerinden “tapu harcı” ödenecek.


İleride ayrı bir yazı konusu yapacağımız “tapuya şerh verdirme” olayını bilmeyen satıcının, (5 yıl içinde satış yapmışsa) “değer artışı kazancı yönünden”, başı ağrıyabilecek.. 


Şerh nedir, detaylı bilgiler için tıklayın!