Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kasktaş – ENKA

Avrasya tünelinin fore kazık işlerini de yapan sektörün önde gelen bir jeoteknik mühendislik müteahhitlik şirketidir ve Kasktaş’ın doğumu ENKA’nın kuruluşuna rastlar.Kasktaş – ENKA


Kasktaş’ın tarihçesi nedir?


Kasktaş’ın doğuşu, 1957 yılında kurulan ve günümüzde dünyanın en büyük taahhüt firmaları arasında yer alan Enka İnşaat ve Sanayi A.Ş.’ye dayanmaktadır. Enka Kazık Grubu’nun 1957 yılında taahhüt edilen İstinye Köprüleri inşaatındaki başarılı çalışmaları, ileride Kasktaş adını alacak olan şirketin çalışma alanını belirleyici ilk işaret olmuştur. Yıllar, hızlı büyüme ve faaliyetlerde çeşitlilik getirmiş, 1975’e gelindiğinde, Enka Kazık Grubu, temel ve zemin mühendisliği taahhüt işlerinde uzman bir kuruluş olarak resmen Kasktaş adı ile yeni kimliğine kavuşmuştur.

1957’de, ilk taahhüt işi olan, kazık temeller üzerine İstinye Köprüleri'nin inşasının başarı ile tamamlanması ile, ENKA Kazık Grubunun kuruluşunu ilan etmiştir. 1975’te, ENKA Kazık Grubu resmi olarak, zemin mühendisliği ve temel taahhüt işleri şirketi olan Kasktaş A.Ş. ’ye dönüşmüştür.Kasktaş ne zaman yurtdışına açıldı?


Türkiye’de kurulan ilk jeoteknik firmalarından biri olan Kasktaş, 1980 yılında yurt dışına açılmış, ilk taahhütlerini Suudi Arabistan ve körfez ülkelerinde gerçekleştirmiştir. Daha sonra faaliyetlerini, aralarında Rusya’nın da bulunduğu Bağımsız Devletler Topluluğu’na yaymıştır. İkibinli yılların başından itibaren körfez ülkelerinin ve Rusya’nın yanı sıra Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Bosna Hersek, Libya, Cibuti, Arnavutluk ve Cezayir’de çalışmalarını sürdürmektedir.Kasktaş kaç kişiyi istihdam ediyor?


Kasktaş, kapsamlı bir özel makine ve ekipman filosuna sahiptir ve sürekli olarak, ekipmanının jeoteknik mühendislik alanındaki ihtiyaç ve gelişmelere paralel olarak modernizasyonuna yatırım yapar. Kasktaş merkez ofisinde, şubelerinde ve yurtdışındaki alt şirketlerinde 500 kişiden fazla insan istihdam eder.Kasktaş hangi kalite belgelerine sahip?


Kasktaş, organizasyonunun her seviyesinde kendini kaliteye ve ÇGS’ye adamıştır. Bunun göstergesi Türkiye’de ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 14001 ve OHSAS 18001 Sağlık Güvenlik Çevre Yönetim Sistemi onaylı ilk jeoteknik şirketi olmasıdır.Kasktaş’ın özel projeleri hangileridir?


Ford Otosan Otomobil Fabrikası, Lamar Towers Cidde, Bautino Yapay Adalar, Mekke Geliştirme Projesi, Medine Geliştirme Projesi, Moskova Uluslararası İş Merkezi, Petrol ve Doğalgaz İşleme Tesisi. Kasktaş hangi ülkede hangi projede yer aldı? 


Kasktaş – ENKA
Türkiye: Doğalgaz Çevrim Santralleri, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu, Artvin Deriner Barajı, Haliç Köprüsü'nün Genişletilmesi, Etiler İş Merkezi, Yapı Kredi Plaza Kompleksi, Four Seasons Boğaziçi Otel, Sabancı Kuleleri, Maslak Acıbadem Hastanesi, Amerikan Büyükelçiliği. 


Arabistan: Bani Najjar Projesi, Taiba Projeleri, Harem'i Şerif Yeraltı Otoparkı, Soğutma Tesisi Mekke, F ve K Kuleleri Mekke, Al Massa'a Genişletme Projesi, Jabal Al Kabaa Projesi – Mekke, Cidde Hilton Oteli, ARAMCO Rabigh, Kral Abdul Aziz U. Havaalanı, Kral Abdullah Üniversitesi.


Rusya: Plot 4 Ofis ve Otel Kulesi, Plot 9 Moskova ve St. Peters. Kuleleri, Plot 10 Naberezhnaya Kuleleri, Plot 11 Ulaşım Terminali, Plot 12 Çok Amaçlı Ofis ve Rezidans, Plot 13 Federasyon Kuleleri, Arcadia Ticaret Merkezi, Tverskaya Zastava Yeraltı Çarşısı, Plot 16 Ofis ve Otel Kompleksi, Paveletskaya Yeraltı Çarşısı, Mirax Plaza White Square Ofis Projesi, Varonej Moskova. 


Diğer Ülkeler: Esentai Tower – Kazakistan, Aktau Limanı – Kazakistan, C&WP Projesi – Azerbaycan, Mostar Köprüsü - Bosna Hersek, Qued Athmania Barajı – Cezayir, Qued Athmania Barajı – Cezayir, Shakhtar Donetsk Stad. – Ukrayna, Arnavutluk Otoyolu – Arnavutluk, Amerikan Elçilik Binası – Cibuti, Cojaal – Cezayir, Tengiz & Munay Daria – Kazakistan. Kasktaş, Avrasya Tüneli projesinde ne yapıyor? 


Avrupa ile Asya'yı boğaz altından bağlayacak Avrasya Tüneli inşaatı fore kazık çalışmaları başladı. Projenin fore kazık işlerini yürüten Kasktaş (ENKA) firması ne aşamada olduklarını 1 Mart 2013’te Emlakkulisi.com’a anlattı.

Avrupa ve Anadolu Yakası'nı İstanbul Boğazı altından karayolu ile birleştirecek olan tüp geçit tüneli olan Avrasya Tüneli inşaatı fore kazık çalışmaları başladı. Projenin fore kazık işlerini yürüten Kasktaş (ENKA) firması çalışmalarını sessiz sedasız yürütüyor. Firmanın Emlak Kulisi'ne yaptığı açıklamaya göre, projenin Haydarpaşa tarafında üst talyasının kazık işleri bitmek üzere. Hafriyat işlerine ise bir hafta içinde başlayacaklar. 


Haydarpaşa ile Cankurtaran arasında inşa edilen tünel, tamamlandığında Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indirecek. Toplamda 14.6 kilometrelik bir yol güzergahına sahip olacak Avrasya Tüneli’yle İstanbul trafiğinin rahatlatılması hedefleniyor.


3 aşamadan oluşuyor 


1.3 milyar dolar gibi bir yatırımla hayata geçecek Avrasya Tüneli 3 ana evreden meydana geliyor. Buna göre 1. aşamayı, Kazlıçeşme’den Sarayburnu’na devam eden Kennedy Caddesi üzerinde U-dönüşlerin altgeçit olarak ve engellilerin erişimine uygun yaya köprülerinin üst geçit olarak inşa edilmesi oluşturuyor. 


Projenin ikinci aşamasını ise boğaz geçişi meydana getiriyor. Bu bölümde, tünelin her iki ucunda havalandırma bacaları ve geçiş gişeleri, bir yakada merkezi işletme binası ile birlikte, 5.4 km’lik bir mesafe boyunca her katta çift şerit olmak üzere, iki katlı bir tünel inşaatı yapılıyor. 


Avrasya Tüneli’nin 3. ve son aşamasını da Anadolu Yakası oluşturuyor. Buna göre, Göztepe’de Ankara-İstanbul Devlet Karayolu’na ulaşan mevcut D-100 yolunun iki köprülü kavşak, bir üstgeçit ve üç yaya köprüsünün engellilerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde modernizasyonu dahil olmak üzere, yaklaşık 3.8 km boyunca genişletilerek 2x3 ve 2x4 şeritten 2x4 ve 2x5 şeride çıkarılıyor. 


Avrasya Tüneli hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Kasktaş A.Ş. iletişim ve ulaşım bilgileri nelerdir?


Türkiye / Turkey 

Genel Müdürlük / Head Office


Adres: E. İsmail Hakkı Bey Sok. No: 31 34349 Balmumcu / İstanbul / Türkiye 

Telefon: + 90 212 274 58 42 Fax: + 90 212 266 33 93 

e-mail: kasktas@kasktas.com.tr

Web: www.kasktas.com.tr