Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Kemal Gülman Feryal Gülman yalısı

Kemal Gülman’ın eşi Feryal Gülman’ın boşanma talebiyle 200 milyon TL tazminat talep etmesinden sonra Bebek’teki Gülman Yalısı’nı üzerine geçirdiği ortaya çıktı. İşte o yalı!Kemal Gülman Feryal Gülman yalısıKemal Gülman kimdir?Kemal Gülman, inşaat sektöründe faaliyet gösteren Gülman Grup’un CEO’sudur. Eşinin açtığı boşanma davasıyla gündeme gelmiştir. Türkiye’nin en zengin işadamları arasında gösterilen Kemal Gülman, Gülman Grup’ta CEO’luk görevini üstleniyor. Kemal Gülman, inşaat sektörü öncelikli olmak üzere enerji, lojistik ve tersane konularında şirketleri bulunan Gülman Grup’u, eşi Feryal Gülman ile birlikte bir aile şirketi olarak yönetiyordu. Yaklaşık 25 yıldır Türkiye’nin önde gelen kurumsal gayrimenkul yatırımcıları arasında yer alan Gülman Grup, arsa, ofis, konut projeleri ve ticari gayrimenkullerden oluşan büyük ölçekli bir portföyü yönetiyor.


Kemal Gülman hakkında detaylı bilgi için tıklayın!


Feryal Gülman kimdir? Gülman Grup CEO’su Kemal Gülman’ın 200 milyon TL’lik tazminat talebiyle boşanma davası açan eşidir. İTÜ Mimarlık Fakültesi mezunu Feryal Gülman, iş hayatına Alarko’da başlamış; TOKİ’de çalışırken kendisinden 27 yaş büyük Kemal Gülman ile evlenmişti. Ankara doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu Feryal Gülman İstanbul'a 7 yaşında geldi. 8 yaşındayken babasını kaybeden Feryal Gülman, bugünlerde 21 yıllık eşi olan Kemal 

Gülman'a açtığı boşanma davası ile gündemde.


Feryal Gülman hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Kemal Gülman Feryal Gülman yalısı


Kemal Gülman ve Feryal Gülman’ın yalısı nasıl gündeme geldi? 24.07.2013 tarihli Vatan Gazetesi’nde Gülşen Yüksel imzalı ve “200 milyon TL tazminat isteyen Gülman'ın mal tavsiyesi ortaya çıktı” başlıklı habere göre; eşi Kemal Gülman’a boşanma davası açarak 200 milyon TL tazminat isteyen Feryal Gülman’ın 50 milyon TL’lik Gülman Yalısı’nı da üzerine geçirdiği ortaya çıktı.


Cemiyet hayatının tanınmış isimlerinden Feryal Gülman, 21 yıllık eşi Kemal Gülman’a önceki gün boşanma davası açtı. Eşinin kendisini 22 yaşındaki T.B ile aldattığını öne süren Gülman, 200 milyon TL maddi ve manevi tazminat talebinde bulundu. Oğlu Aslan Kemal ve kendisi için toplam 225 bin TL aylık nafaka isteyen Feryal Gülman mal tasviyesi davası da açtı. İşadamı Kemal Gülman ise eşinin peş peşe açtığı davalarla adeta şoke oldu. Feryal Gülman’ın boşanma kararından davanın açıldığı gün haberdar olan ünlü işadamının yakınlarına “Bana bunu nasıl yapar” diye dert yandığı öğrenildi.


Eşi istedi, yalıyı verdi


Evliliği süresince eşinin her istediğini yapan Kemal Gülman’ın Bebek’te yıllardır oturdukları Gülman Yalısı’nı da Feryal Gülman’a verdiği ortaya çıktı. Tapudaki isim değişikliği birkaç yıl önce gerçekleşti. İç dekorasyonuyla birebir ilgilendiği evin tapusunu üzerine alan Feryal Gülman bu isteğinin gerçekleşmesiyle çok mutlu oldu. Kemal Gülman’ın 1978’de satın aldığı, şimdiki değeri yaklaşık 50 milyon TL olan tarihi yalının duvarlarında Osman Hamdi, Mahmut Cuda gibi önemli ressamların eserleri yer alıyor. Feryal Gülman ise bu konuyla ilgili “O yalı benim üzerime 6 yıl önce geçti belki de daha eski. Evraklar kasamda duruyor” dedi. 


Uzaklaştırma kararı


Feryal Gülman’ın eşi Kemal Gülman’a aile konutuna yaklaşmaması için uzaklaştırma kararı çıkardığı öne sürüldü. Bu konuyla ilgili Feryal Gülman “Boşanma davası açtıktan sonra böyle bir karar çıktı. Biliyorsunuz kadınları koruma kanunu var. Zaten Kemal Bey kaba kuvvet kullanacak bir adam değil” dedi.


“Kemal şokta”


Feryal Gülman sözlerine şöyle devam etti: “Kemal şokta, geri dönmek istiyor. Araya barışmak için sürekli aracılar sokuyor. Ama asla dönüşü yok. Çünkü ona ilk günden böyle bir şeyi kabul etmeyeceğimi söylemiştim. İnanır mısınız aldatıldığını ilk hissettiğimde boşanma kararı almamıştım. Ne zamanki gözümün önünde o kızla sohbetlere başladı, dayanamadım. Kemal boşanma kararımı basın mensuplarıyla aynı anda öğrendi. Lemi’nin düğününü bekledim.”Kemal Gülman Feryal Gülman yalısıBERABER SON POZ


Kemal Gülman eşi Feryal Gülman’la oğlu Lemi Gülman’ın geçen pazarki düğününde yer aldı. Yan yana son pozlarını da bu düğünde verdiler.


TAZMİNAT ÖDEMEDİ


Kemal Gülman’ın oğlu Lemi Gülman ayrıldığı eski eşine 3.5 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edilmişti ancak Yargıtay’ın bu kararı bozduğu ortaya çıktı.


Memurdu prenses oldu


Kemal Gülman Viv Gülman’la evliyken 1991’de Feryal Gülman’la tanıştı. Evliliğini bitirerek Feryal Gülman’la nikah masasına oturdu. “Memurdu,prenses oldu” haberleriyle gündeme gelen evlilik gerçekleştiğinde Feryal Gülman 25, Kemal Gülman ise 57 yaşındaydı.Feryal Gülman Yalısı’nın özellikleri neler?Mag Dergi’nin haberi şöyle; giyimi, zarafeti ve asaleti ile her zaman dikkatleri üzerine çeken cemiyetin sevilen ismi Feryal Gülman’ın evine konuk olduk. Sarayları andıran muhteşem evinde çok hoş bir çekim gerçekleştirdik. Antika parçalarla modern eşyaları birleştirerek çok keyifli bir yaşam alanı oluşturan MİMAR Feryal Gülman’a dekorasyon hakkında birçok soru sorduk...


Evimde eskiyle yaşamak istedim ama eskiyi kopyalayan hiçbir parça satın almadım.'


Evinizde en çok beğendiğiniz, kendinizi mutlu hissettiğiniz yer neresi? 


Evimde tüm günümüzü geçirdiğimiz rahat TV seyredip kitap okuyabildiğimiz, biz mimarların deyimiyle yaşam odası ya da genel tanımıyla oturma odamız kendimi en mutlu hissettiğim yerler arasında...


Evinizin birçok bölümünde antika parçalar hakim. Antika merakınız nereden geliyor?


Yaşanmışlığı olan parçalarla yaşamayı çok seviyorum. Her parçanın ayrı bir değeri var benim için. Emekle buluyor alıyorum. Ama  sadece sevdiğim dönemlerin özel parçalarını topluyorum. Eskiyle yeninin birlikte kullanımı da uygun ortamlarda çok hoş oluyor.Kemal Gülman Feryal Gülman yalısı
Mimar kimliğiniz dolayısıyla evin içerisinde bulunan seçimlerde sizin imzanızı taşıyan yerler var mı? Nereler?


Olmaz mı? İnsanın yaşadığı evin her köşesinde kendi dokunuşu olmalı bence. Ama ben iç mimar değilim,o nedenle dekorasyon benim mesleğim değil. Elbette mimari eğitimim ve kişisel merakım dekorasyonda benim için kolaylık olmuştur.Olağanüstü bir bahçeniz var. Manzara ve ambiyans muhteşem. Duyduğumuza göre bahçenizle çok ilgilenirmişsiniz ve burayı da siz planlamışsınız... Biraz bahsedebilir misiniz?


Çok teşekkür ederim. Bahçe dekorasyonunda da yardım alarak yine kendi ihtiyaçlarımızı ön planda tutarak bir planlama yaptım. Ama soft renkleri seviyorum, böylece daha renkli ve farklı aksesuarlar kullanabiliyorum. Renkli çiçekleri ise sadece vazoda seviyorum. Bahçede de eski parçalara ağırlık verdim. Yeşil, mermer ve ahşap uyumu çok hoş duruyor.Altın renklerin hakim olduğu evinizin tarzı sizce nedir? Hem modern hem klasik diyebilir miyiz? Nasıl tanımlarsınız?


İnanın bu konuda ben de zorlanabilirim. Aslında klasik demek gerekir ama aydınlatmalar, söveler ve pek çok detay malzeme modern göründüğü için o klasik çizgiyi kırıyor. Zaten baştan beri amacım bunu yaratmaktı. Ama hakikaten isimlendirmek çok zor.Evinizin dekorasyonunda nelerden ilham aldınız?


Yıllar yılı yaşanmış, eskimiş ama hala keyifle gezebildiğimiz, bize hiçbir zaman demode görünemeyecek mekanlardan ilham aldım. Evimde eskiyle yaşamak istedim ama eskiyi kopyalayan hiçbir parça satın almadım. Evimin dekorasyonunu değiştirmekten hiç hoşlanmam. Bu yüzden evimde sadece sevdiğim dönemlerin parçalarını topladım. Bu parçalara eklemeler yapabilirim ama tarzını değiştirmeyi düşünmem ve fazla eşyadan her zaman kaçınırım. Sadece ıslak hacimler banyo, mutfak gibi yerler zaman içerisinde eskidiği için değişim gerektiriyor...'Mimari eğitimim ve kişisel merakım dekorasyonda benim için kolaylık olmuştur.' 


'Yaşanmışlığı olan parçalarla yaşamayı çok seviyorum.  Her parçanın ayrı bir değeri var benim için.'


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016