Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Pera Müzesi – Beyoğlu – İstanbul

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın nitelikli ve geniş ölçekli kültür-sanat hizmeti vermek amacıyla kurduğu bir özel müzedir. Pera Müzesi, 8 Haziran 2005’te açılmıştır. Beyoğlu’nda Tepebaşı Semti’nde Meşrutiyet Caddesi üzerinde bulunmaktadır.Pera Müzesi – Beyoğlu – İstanbulPera Müzesi binasını hangi ünlü mimar restore etti? 


2003-2005 döneminde restoratör mimar Sinan Genim’in hazırladığı proje çerçevesinde Tepebaşı'ndaki tarihi Bristol Oteli’nin cephesi korunarak çağdaş ve donanımlı bir müze olarak inşa edilen binasında faaliyet göstermektedir.Sinan Genim kimdir?

Mimar Sinan Genim hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Pera Müzesi’nde hangi koleksiyonlar sergileniyor?


Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı’na ait “Oryantalist Resim”, “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” ve “Kütahya Çini ve Seramikleri” koleksiyonlarını ve bu koleksiyonların temsil ettiği değerleri, ; sergiler, yayıncılık ürünleri, sözlü etkinlikler, eğitim etkinlikleri ve bilimsel çalışmalar aracılığıyla kamuyla paylaşmakta, gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlamaktadır.


Aralarında Tate Britain, Victoria ve Albert Müzesi, St. Petersburg Rus Devlet Müzesi, JP Morgan Chase Koleksiyonu, New York School of Visual Arts, Maeght Vakfı gibi dünyanın önde gelen müze, koleksiyon ve vakıflarıyla ortak sanat projeleri üreten Pera Müzesi, düzenlediği dönemli sergilerle, “Jean Dubuffet”, “Henri Cartier-Bresson”, “Rembrandt”, “Niko Pirosmani”, “Josef Koudelka” “Joan Miró”, “Akira Kurosawa”, “Marc Chagall”, “Pablo Picasso”, “Fernando Botero”, “Frida Kahlo”, “Diego Rivera”, “Goya” gibi dünyanın usta sanatçılarının yapıtlarını ülkemiz sanatseverleriyle buluşturmuştur. Açıldığından bugüne her yıl ulusal ve uluslararası eğitim ve sanat kurumlarıyla işbirliği yaparak genç sanatçıları destekleyen sergiler de düzenleyen Pera Müzesi, tüm sergilerini kitaplar, sözel etkinlikler ve çocuk eğitim programlarıyla da desteklemektedir. Dönemsel programları ve etkinlikleriyle dikkat çeken Pera Film ise ziyaretçilere ve sinema meraklılarına, klasiklerden bağımsız filmlere, animasyon ve belgesellere uzanan, kimi zaman sergilere paralel kapsamlı gösterimler düzenlemektedir.


Kuruluşundan günümüze gerçekleştirdiği etkinliklerle Türkiye’nin en nitelikli, öncü ve sevilen müzelerinden biri haline gelen Pera Müzesi kentin bu çok canlı bölgesinde çağdaş bir müze-kültür merkezi olarak hizmet vermektedir.


Pera Müzesi – Beyoğlu – İstanbul

Pera Müzesi hangi gün ve saatlerde gezilebilir?


Ziyaret Saatleri


Salı - Cumartesi  10:00 - 19:00

Pazar                   12:00 - 18:00

Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Özel Günler: Müze, Şeker ve Kurban bayramlarının birinci günüyle yılbaşı tatilinde kapalıdır.Pera Müzesi giriş ücretleri nedir?


Giriş Ücretleri

Tam: 10 TL

İndirimli: 5 TL (12 yaş üstü öğrenciler, öğretim görevlileri, 60 yaş ve üstü)

Grup: 7 TL (10 kişi ve üstü)

Ücretsiz: Pera Müzesi Dostları, Genç Çarşamba (öğrenciler), engelliler ve her engelliye refakat eden bir kişi, 12 yaş ve altı çocuklar, ICOM kart sahipleri ve basın mensupları.Pera Cafe hangi mimari akımın özelliklerini taşıyor?


Pera Müzesi’nin, 1893 yılında inşa edilen ve 1970’lere kadar hizmet veren Hotel Bristol geçmişine ve 1900'lerin Pera'sına gönderme yapan, “art deco” bir yaklaşımın ağırlıklıkta olduğu Pera Café, ziyaretçiler için özel bir dinlenme ve iletişim mekânı. Salatalar, sandöviçler, özel makarna çeşitleri ve nitelikli pastacılık ürünlerinin sunulduğu Pera Café’de müzede düzenlenen süreli sergilere paralel olarak, farklı dünya mutfakları temalarıyla özel menüler de hazırlanıyor.


Pera Café Salı – Cumartesi günleri 10:00 – 19:00 arası, Pazar günleri de 12:00 – 18:00 arasında açıktır. Pazartesi günleri kapalıdır.Art Deco nedir? 


Art Deco hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Pera Müzesi iletişim ve ulaşım bilgileri nelerdir? 


Adres: Meşrutiyet Caddesi No.65 34443 Tepebaşı - Beyoğlu - İstanbul

Tel. + 90 212 334 99 00

Faks. + 90 212 245 95 11

E-Mail: info@peramuzesi.org.tr

Web Adresi: www.peramuzesi.org.tr