Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Sibel Dalokay Bozer (Mimar)

Credit Suisse, Credit Europe Bank, Finans Bank, BJK Plaza gibi ünlü binaları tasarlayan mimardır. Sibel Dalokay Bozer, Ankara’nın efsane belediye başkanı ve mimar Vedat Dalokay’ın kızıdır.Sibel Dalokay Bozer (Mimar)

Sibel Dalokay BozerSibel Dalokay Bozer kimdir? Sibel Dalokay Bozer, 1964 yılında Ankara'da doğdu. 1989 yılında OrtaDoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Mimarlık eğitimi boyunca, babası Vedat Dalokay ile beraber çeşitli proje ve yarışmalarda görev aldı. Sibel Dalokay Bozer’in babası Vedat Dalokay kimdir? 


Ankara Belediyesi’nin merhum başkanlarından mimar Vedat Dalokay hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Sibel Dalokay Bozer, iş hayatına nasıl girdi?1990 yılında Bilkent Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü' nde 1 yıl süren temel tasarım asistanlığı yaptı. 1990-1993 yıllarında, İsviçre'de G.Favre Atelier ve Schaffner+Cie SA Mimarlık ofislerinde çalıştı.Sibel Dalokay Bozer, SDB Mimarlık’ı ne zaman kurdu?1995 yılından itibaren kurucusu oldugu 'sdb mimarlık ltd' ofisinde, mimarlık, iç mimarlık, proje yönetimi, uygulama ve kontrol hizmetleri alanında birçok önemli proje gerçekleştirmiştir. Yurtiçi ve yurtdışında, ağırlıklı olarak kurumsal kimlik, banka, ofis, mağaza, çok amaçlı mekanlar ve konut kapsamında proje çalışmaları devam etmektedir.SDB Mimarlık, hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?sdb mimarlık ltd. 1995 yılında sibel dalokay bozer tarafından kurulmuştur. Mimarlık ve iç mimari tasarım alanlarında çalışmalarını sürdüren firma, yurtiçi ve yurtdışında proje danışmanlığı, konsept proje geliştirme, uygulama ve kontrolörlük hizmetleri vermektedir. Mimari yaklaşım felsefemiz, özgün ve çağdaş mimari doğrultusunda her projeyi kendi kapsamında irdelemek ve çözmektir. İşverenin kullanım ve yaşam önceliklerini değerlendirerek estetik, ekonomik ve akıllı çözüm / üretim metodları ve detaylar geliştirmek; uygulama kalitesinden ödün vermemektir.Sibel Dalokay Bozer, SDB Mimarlık’ta kimlerle çalışıyor? SDB Mimarlık ekibi şu isimlerden oluşuyor; Yonca Ersin Köse, Ekin Barlas, Hülya Boytorun, Soner Demirel, Seyit Akın Çelik ve Sevim Özkan. Sibel Dalokay Bozer’in öne çıkan projesi Credit Suisse hakkında mimari bilgiler neler?"Kurumsal kimliği olabildiğince net, yalın ve güçlü bir işlevsellikle kurgulanmış, uluslararası bir bankanın ofis çalışma mekanıdır.İçte bina çekirdeğini saran bir kabuk, dış çeperde ise çalışma odaları yer alır. Yarı şeffaf bölücü panellerle doğal ışık alamayan iç mekana ferahlık sağlanmaya çalışılmıştır. Girişin hemen aksında kurumsal duvar ve karşılama bankosu, arkasında ise tüm ofislerden rahat ulaşılabilecek toplantı alanı yer alır.Sibel Dalokay Bozer (Mimar)

Credit SuisseMekan, işveren talebi doğrultusunda sağlam ve kadim bir ağaç olan doğal ceviz parkeyle kaplanmış olup, boyalı cam ve corian malzemelerle ferahlık sağlanmaya çalışılmıştır. Tüm özel üretim kapılar, özel tasarım ve üretim kulp aksesuarlarla çözülmüş, detaylarda yalın ama özgün tasarım zenginliği hedeflenmiştir. Çekirdeği saklayan kabuk giydirmede tekrarlanan yüzeylere dergilik, broşürlük gibi yayınların yerleştiği dikey nişlerle hareket kazandırılmıştır."

Sibel Dalokay Bozer’in öne çıkan diğer projesi Finansbank Genel Müdürlük Binası Yönetim Katları hakkında mimari bilgiler neler?


"Geçtiğimiz yıllarda yeniden yapılanan bankanın, üst düzey yönetim anlayışının mekansal çözümünü ve ifadelerini yansıtan mekanları tasarladık ve oluşturduk.


Zamanın finansal ruhu ve aktörleri, yalın ve net çizgilerle tasarlanmış, çağdaş ve güven veren aydınlık mekanlarda çalışmalıydılar. Seçilen malzemelerdeki kontrastlar ve renkler, kimi zaman çok sert müdahaleler gerektiren piyasaların yansımalarıdır. Mekanlara açılan kapılar, tavana kadar ve standart dışında boyutlardır. Mekanlardaki sadelik ve yalınlık, ancak sanat eserlerinin kontrastlarıyla hareket ve renk kazanır. Işık, mekanlarda gizli detaylardan süzülür, kontrollü kademelerle istenilen alanlara kuvvetli bir şekilde yansıtılır. Hareketli mobilyalardaki dil birliği ve çağdaş zamansızlık, kurumun tüm yönetici odalarında ortak bir dili vurgular."Sibel Dalokay ve SDB Mimarlık hangi projelere imza attı?Finansbank Genel Müdürlük, Aspen, 2012 Yapı Fuar Stand, Port Alaçatı - F6 EV, Finansbank Private Banking, Retail Fashion Center, Credit Suisse Private, House Clinic Gallery, Port Alaçatı – Yamaç A EV,  Finansbank Genel Müdürlük, VIP Kat, Gama Holding Binası, Türk Telekom Arena Galatasaray Stadı Batı VIP, Altınbaş Reference Clinic, Türkiye İş Bankası Özel Bankacılık Konsept, Türkiye İş Bankası İnternet Bankacılık 2008, Ardıç EV C.,  Esirtgen EV, ELNA, Dünya Ursa Yat Ofis, Omsan Lojistik Yönetim Binası, Credit Europe Bank, BJK Plaza, M.E Özyeğin EV, Regnum Sky Residence, Finansbank Yatırım Kolay, Finansbank ATM, Kiosk, Finansbank Kredi Kolay, Credit Europe Bank, FİBA Holding, Creadome Teknoloji Merkezi, Finansbank Konsept İnternet Bankacılık 2005, EA EV 1, Bahçelievler Konutları, De Conti EV, Ankara Bireysel Emeklilik Şube, Nalbant EV, Finansbank (Holland) N.V İnternet Bankacılık, Karadere EV, Finansbank(Holland) N.V, Baby Giz Plaza, Finansbank (Holland) N.V, Finansbank Bölge Müdürlük, Finansbank Suisse SA Bank of NewYork, Özyeğin EV. Sibel Dalokay Bozer ve SDB Mimarlık iletişim bilgileri nelerdir?Adres: Kasımpatı sk. sümer korusu evleri no 3 34457 Tarabya / İstanbul


Telefon: 0212 262 08 82


GSM: 0532 386 50 81


Faks: 0212 299 41 71


E-posta: info@sdbarch.com


Web Adresi: www.sdbarch.com