Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Emre Torun kimdir?

Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Yunus Emre Torun, Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı’dır.Emre Torun kimdir?
Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Emre TorunYunus Emre Torun kimdir?1980 yılında İstanbul‘da doğdu. 2002 yılında Marmara Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü, 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu. Emre Torun yabancı dil eğitimini nerede aldı?2002-2003 yıllarında U.C.L.A. California, USA‘da ileri düzeyde İngilizce eğitimi aldı. Emre Torun, Torunlar GYO’da hangi görevi üstlenmiştir?Halen Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. ‘de Yönetim Kurulu üyesi ve Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi olarak çalışmaktadır. İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.Torunlar GYO’nun kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun kimdir?Aziz Torun hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!


Torunlar GYO’nun tarihçesi nedir? Torunlar GYO hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!Emre Torun hangi haberlere konu oldu?Emre Torun, Tebernüş Kireçci’nin Emlak Kulisi programına konuk oldu! Tıklayın ve izleyin!Emre Torun'dan ilk Paşabahçe açıklaması emlakkulisi.com'a! (Emlakkulisi.com – A.A., Mart 2012)


Beykoz'daki Paşabahçe arazisini düzenlenen ihale ile 355 milyon TL'ye alan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Emre Torun, ilk açıklamayı Türkiye'nin 1 numaralı emlak konut sitesi www.emlakkulisi.com'a yaptı


Bugün düzenlenen ihale ile 355 milyon TL'ye aldıkları Beykoz'daki Paşabahçe arazisi üzerine İstanbul'un sembolü olacak ve tüm dünyada konuşulacak bir proje yapacaklarını söyleyen Emre Torun, "Bu rakamı verirken getiriyi düşünmedik, maliyeti hesaplamadık" dedi.


Torun, ihalenin ardından yaptığı açıklamasında şunları söyledi:  


"İstanbul'un sembolü olacak bir projeye imza atacağız. Proje tüm Türkiye'de değil tüm dünyada konuşulacak. Bu rakamı verirken getiriyi düşünmedik, maliyeti hesaplamadık, amacımız İstanbul Boğaz'ına iddialı bir projeye imza atmaktı. Bizim için kârlılık ikinci planda öncelik İstanbul'da fark edilecek lokasyonlarda projelere imza atmak".


MEHMET TORUN: İSTANBUL'UN 10 DEĞİL 1 BOĞAZI VAR


Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Torun, İstanbul'un 10 boğazı olmadığını, bir boğazı olduğunu belirterek, ''İstanbul'un incisi olan bir yeri almak istedik'' dedi. 


Torun, Paşabahçe eski İçki Fabrikasının nihai pazarlık görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Turizme yönelik bir proje yapacaklarını ve projenin İstanbul'a değer katacak bir proje olacağını kaydeden Torun, ''Belki bir otel projesi olabilir'' dedi. 


Torun, yatırım miktarını öngörmenin mümkün olmadığını belirterek, ihale rakamına yakın bir yatırım olacağını bildirdi. 


Ödemeyi nasıl yapacaklarına ilişkin soru üzerine Torun, peşin ya da taksit seçeneklerinin ikisini de değerlendireceklerini söyledi. 


Mehmet Torun, ''Halka açık bir şirketiz yeni ortaklıklar değil, mevcut ortaklıklarla devam edeceğiz'' dedi.


TORUNLAR'IN HİKAYESİ KARAKÖY'DE BAŞLADI


Torunlar Gayrimenkul'ün hikayesi 1958 yılına dayanıyor. O yıllarda Erzincan'dan İstanbul'a göç eden aile, Karaköy'de ufak bir çay ocağı ile işe başlıyor.


Torunlar GYO'nun ortaklarından Aziz Torun'un daha önce anlattığına göre bu çay ocağı bir hanın çatı arasında, gaz ocağı ile ısınılan, kapısı olmayan bir yer. 


1962 yılına gelindiğinde ise aile bir bakkal dükkanı açıyor. Aziz Torun da bir taraftan okuluna devam ederken bir taraftan da babası ile birlikte çalışıyor.


Üniversiteyi İstanbul Üniveritesi'nde okuyan ve iktisat eğitimi alan Torun, mezun olduktan sonra ticaret yerine memuriyeti tercih ediyor ve Çalışma Bakanlığı'nda müfettiş yardımcısı olarak çalışmaya başlıyor. Yine kendi ifadesine göre burada çalıştığı yıllarda bürokrasiyi iyi bir şekilde tanıma şansı elde ediyor.


ÖNCE ŞEKER TOPTANCILIĞI, ARDINDAN İTHALAT 


Torun, 1980'li yıllarda ise abisi ile birlikte şeker toptancılığına başlıyor. Memuriyetten de istifa edip tamamen ticarete yöneliyor.


1990'lı yıllarda ilk defa şeker ithalatına izin verilmesi, ailenin dönüm noktalarından biri oluyor. Kredi almak için Demirbank'ın  patronu Halil Cıngıllıoğlu'nun kapısını çalıyorlar ve hikayelerini anlatıyorlar. Cıngıllıoğlu da 'Ben sizi sevdim' diyerek krediyi veriyor. Böylece işler büyümeye başlıyor...


Aile 1999'a kadar ithalatla işlere devam ederken, tekrar marketçilğe yönelme kararı alıyor. Satışa çıkan Gima'yı almak istiyorlar, ancak sonra vazgeçiyorlar. Onun yerine bir alışveriş merkezi kurmaya karar veriyorlar ve Bursa Zafer Plaza`nın yerinin belediye tarafından ihaleye çıktığını öğreniyorlar.


AVM İŞİ BURSA'DAN BAŞLADI


Torun, Akşam Gazetesi'ne verdiği röportajda o dönemi, "Aslında orası çok zor bir yer ama biz bir cahil cesareti ile ihaleye girmeye karar verdik. Bizden başka ihaleye giren yoktu. Tabii biz yaparız, satarız diye düşünüyorduk. İşi bilmiyoruz diye biraz danışmanlık aldık. Baktık ki yapıp satmak olmayacak, işletelim dedik. Zafer Plaza`yı açtık. Çok şükür başarılı olduk. O süreçte Ankara`da Ankamall ile ortak olduk. Arkasından Deepo, Korupark geldi" diye anlatıyor.


Torunlar'ın adını en çok duyuran proje ise Haramidere'deki Torium AVM oldu. İçerisinde kar parkı yer alması nedeniyle büyük ilgi gören Torium'u yine dev bir karma proje olan Mall of İstanbul takip etti.


Büyük bir dönüşüm projesi olan 350 milyon dolarlık Mall of İstanbul'un yapımı halen sürüyor. Bittiğinde içerisinde alışveriş merkezi, ofisler, rezidanslar ve bir otel yer alacak.


Torunlar'ın aynı zamanda Samsun'da da Bulvar Samsun isimli yapımı süren bir AVM projesi daha bulunuyor.  Emre Torun: Konut sektöründe faiz artışları risk! (A.A., Haziran 2011)


Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Emre Torun, 'ISTANBUL REstate' ikinci gününde gerçekleştirilen 'Konut Yatırımları' konulu oturumunda yaptığı konuşmada, sektörde en büyük riski faiz artışları olarak  gördüklerini belirtti....


Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Emre Torun, herkesin kendi kafasına göre reklam verdiği ve istediği vaatleri sunduğu' görüşünü savundu.   'ISTANBUL REstate' ikinci gününde gerçekleştirilen 'Konut Yatırımları' konulu oturumunda yaptığı konuşmada, sektörde en büyük riski faiz artışları olarak  gördüklerini belirtti.


Emre Torun, konut kredisi faizleri 2006 yılında olduğu gibi yüzde 1.60-1.70 'lere çıktığı anda konut sektörü darbe yer' dedi.


Sektörün çok daha sıkı denetlenmesi gerektiğini ifade eden Torun, 'Herkes kendi kafasına göre reklam veriyor, istediği vaatleri sunuyor. Bunların biraz daha denetim altına alınması lazım. Denetimlerin sadece halka açık şirketlere değil, sektörün tamamına yayılması gerekiyor. Devletin sektörü kontrol etmesi gerekiyor' diye belirtti.Emre Torun: Torunlar GYO olarak ortak iş yapma kültürüne alışığız! (Hürriyet Gazetesi, Mart 2011)


Fransa 'nın Cannes kentinde düzenlenen uluslararası emlak fuarı MIPIM 'de stand açan Türk firmaları arasında Torunlar GYO da yer aldı...


Torunlar GYO, konut, alışveriş, hobi, eğlence, ofis segmentlerini içeren Türkiye 'nin en büyük karma kullanım projesi Mall of Istanbul 'u uluslararası tanıttı. Torunlar GYO Yönetim Kurulu Üyesi Emre Torun, Ali Sami Yen Stadı 'nın yerine yapılacak projenin temelini seçimden önce atmak istediklerini belirtti.


Projede 3 kule olacak


Mecidiyeköy 'de Ali Sami Yen Stadı 'nın bulunduğu arsada yapılacak ‘Torunlar-Aşçıoğlu-Kapıcıoğlu ' ortaklığında yüzde 65 paya sahip olduklarını hatırlatan Emre Torun, şunları söyledi: “Proje için mimar Emre Arolat ile çalışıyoruz. Mimarımız bize sunumlar yapıyor. Mimari açıdan farklı bir proje olmasını istiyoruz. Üç blok gökdelen olacak. Projede ofis ve konut kesin olacak ama diğer alanlar için çalışmalarımız devam ediyor. ”


Botanik park da var


Torium Alışveriş Merkezi 'nde eğlenceyi ön plana çıkararak bir snowpark ekleyen Torunlar GYO, Mall of İstanbul projesinde de bu tür yenilikler hazırlıyor. İstanbul 'da Mahmutbey gişelerine yakın olarak inşa edilecek projede 1400 konut, alışveriş merkezi, ofis ve otel bölümleri yer alacağını söyleyen Emre Torun, projede ayrıca eğlence parkı, snow park ve 12 bin metrekarelik botanik parkın olacağını da açıkladı. Torun, nisan ayı içinde projenin satışa çıkarılacağını da belirtti.


Ortaklığa alışkınız


MIPIM öncesi internet üzerinden bir çok yatırımcının Torunlar GYO ile irtibat kurduğunu ve fuarda bu firmalarla görüştüğünü ifade eden Emre Torun, şöyle konuştu: “Türkiye 'nin iç dinamiklerini merak edenler oldu. Böyle fuarlar dünyada gayrımenkul sektörünün nereye gittiği hakkında bize fikir veriyor. Yurtdışından Türkiye 'ye yatırım için ilgi duyanlar ile konuştuk. Doğru firmalar ile fikir alışverişi yapmak ve Türkiye 'ye yatırım yapacakları çekmek için önemli fırsat oldu. Torunlar GYO olarak ortak iş yapma kültürüne alışığız. ”


Türk şirketlerine yabancılardan proje ortaklığı teklifi var


FRANSA 'nın Cannes şehrinde düzenlenen gayrimenkul fuarı MIPIM, kapılarını kapattı. 

Kriz nedeniyle son yıllarda sönük geçen fuarda bu yıl hareketlenme yeniden görüldü. MIPIM 'e 2010 yılına göre yüzde 7 artışla 18 bin 400 ziyaretçi katılırken, yüzde 6 artışla da 4 bin yatırımcı yer aldı. Fuarda, bir çok ülkenin iddialı projeleri görülürken, Paris, Londra gibi şehirlerin yanı sıra Rusya da özel pavyon adı verilen çadırlarda önemli projeleri sergiledi. Türkiye 'den İstanbul ve Ankara 'daki projelerin standlarda sergilendiği fuarda, Türk sektör temsilcileri de İstanbul 'un da böyle bir pavyonlu tanıtıma ihtiyacı olduğuna dikkat çekti.


Türk firmalarına teklif


Buna rağmen, Türk standları, Türkiye 'nin ekonomik durumu ve İstanbul 'un gayrımenkul otoriteleri tarafından önemine dikkat çekilmesi nedeniyle yoğun ilgi gördü. Yabancı yatırımcılar hem tanışma amaçlı hem de yatırım amaçlı Türk standlarını ziyaret etti. Türkiye 'deki projelere, “Devralalım, ortak olalım ” teklifleri yöneltildi. Ayrıca, Türk firmalarını kendi ülkelerinde yatırıma çağıranlar da oldu. Arsa vermek karşılığında ya da satış garantisi vererek ülkelerinde proje yapılmasını isteyenler de Türk firmalarının kapısını çaldı.Emre Torun ve Torunlar GYO iletişim bilgileri nelerdir?Adres: Rüzgarlıbahçe Selvi Çıkmazı No: 4 34805 Beykoz/İstanbul


Telefon: (0216) 425 20 07


Fax: (0216) 425 03 12


E-mail: info@torunlargyo.com.tr


Web Adresi: www.torunlargyo.com.tr
Önerilen Bağlantılar : Anneler günü konut kampanyaları